Norveç'te Alman Aşısı Olan 2 Kişi Hayatını Kaybetti

Norveç'te Alman Aşısı Olan 2 Kişi Hayatını Kaybetti

Norveç'te Alman aşısı olan 2 kişi hayatını kaybetti. Portekiz'deki hemşirenin ölümünün ardından Alman aşısı süphesiyle 2 ölüm haberi de Norveç'ten geldi.

Norveç'te Alman aşısı olan 2 kişi hayatını kaybetti. 
Portekiz'deki hemşirenin ölümünün ardından Alman aşısı süphesiyle 2 ölüm haberi de Norveç'ten geldi.

Pandemik aşılama sırasında, Norveç İlaç Ajansı ve Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü bildirilen yan etkileri ve aşıdan sonraki süreci yakından izliyor.

2020/12/18/coronavac-asisi-hakkinda-002.jpg

İKİ ÖLÜM ÜZERİNE İNCELEMELERİNİ YOĞUNLAŞTIRDI

Norveç İlaç Ajansı ve Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünden yapılan açıklamada, beklenmedik, yeni veya çok ciddi yan etkiler şüphesi olduğunda hızla tepki verildiği bilgisi paylaşıldı. Norveç İlaç Dairesi Salı günü düzenlediği basın açıklamasında 5 Ocak 2020 Salı günü, aşılamadan birkaç gün sonra meydana gelen iki ölüm üzerine incelemelerini yoğunlaştırdı.

2020/12/25/corona-foto-shutterstock-16-9-1583576122-16-9-1601704199-001.jpg

Kullanılan aşının Biontec / Pfizer olduğu vurgulanan açıklamada, ölümün kesinlikle alıdan olup olmadığının bilinmediği, bu yönde araştırmaların devam ettiği bilgisi de yer aldı.

İLK ETAPTA AŞI YAPILAN KİŞİLER RİSKLİ GRUPLAR

Bilim insanlarına göre, ilk etapta aşı yapılan kişiler riskli gruplar olduğu için, aşılamanın yapıldığı zamana yakın zamanda gerçekleşen ölümlerin başka nedenleri de olabilir. Tıbbi direktörlük görevini yürüten Steinar Madsen, aşıdan hemen sonra meydana gelen ölümün sebebinin aşı olup olmadığını veya aşılamadan bu kadar kısa süre sonra gerçekleşmesinin bir tesadüf olup olmadığını değerlendirmemiz gerektiğini söylüyor.

NORVEÇ GENELİNDEKİ HUZUR EVLERİNDE HAFTADA YAKLAŞIK 400 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ BİLİNİYOR

Norveç genelindeki huzur evlerinde haftada yaklaşık 400 kişinin öldüğü biliniyor. Aşılama başladıktan sonra, ölüm sayılarının artması ihtimaline karşı bu sayı artık daha yakından takip ediliyor.

2020/12/30/asi-corona-001.jpg

Ayrıca Norveç İlaç Kurumu, aşının geçici olarak onaylanmasına kaynak oluşturan araştırmanın 85 yaş üstü kişileri kapsamadığını belirtiyor. Bu nedenle, bu grubun yan etkileri çok daha yakından takip ediliyor. 

Aşının kullanımıyla bildirilen yaygın yan etkiler, enjeksiyon bölgesinde ağrı, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrıları, eklem ağrısı, titreme ve ateş. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta aşılama başladığından bu yana bazı ciddi alerjik reaksiyon vakaları bildirilmişti.

Ölümlerin nedeni araştırmalar sonuçlanınca netleşecek.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.