Mutasyonlu Virüs Artıyor! Yeni Kısıtlamalar Kapıda mı? Prof. Dr. İlhan Açıkladı…

Mutasyonlu Virüs Artıyor! Yeni Kısıtlamalar Kapıda mı? Prof. Dr. İlhan Açıkladı…

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yeni tip koronavirüsün yayıldığını, bu virüsün görüldüğü illerde kısıtlamaların artması gerektiğini söyledi.

Koravirüsün mutasyona uğramasından sonra Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, uyarılarda bulundu. Mutasyonun görüldüğü şehirler de yeni kısıtlamaların uygulanması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yeni tip koronavirüsün yayıldığını, bu virüsün görüldüğü illerde kısıtlamaların artması gerektiğini söyledi.

Yeni tip koronavirüse karşı açıklamada bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Brezilya, İngiltere ve Güney Afrika varyantlı virüslerin Türkiye'de çoğaldığını açıkladı.

mutasyonlu-virus.jpg

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın mutasyonlu virüsün 20 ilde görüldüğünü açıklaması üzerine Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, virüsün yayıldığını, kısıtlamaların arttırılması gerektiğini söyledi.

Brezilya ve Afrika'dan gelen mutant virüslerin Türkiye'de görüldüğünü, virüsün yayılma riskinin arttığını, bu yürüsün daha bulaşıcı olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan, 2 kat tedbir alınması konusunda uyarıda bulundu.

Mutant Virüse Rağmen Kısıtlamalar Gevşetilecek mi?

Mutant virüse rağmen kısıtlamalar gevşetilecek mi? Yeni kısıtlamalara yönelik açıklamada bulunan Prof. Dr. İlhan, mutasyonlu virüsün vaka sayısını arttırdığını, yeni kısıtlamaların gündemde olduğunu, yeni tip koronavirüsün görüldüğü yerlerde kısıtlamaların artırılması gerektiğini, şu an için öyle bir durumun söz konusu olmadığını aktardı.

Vaka sayılarının artması durumunda yeni kısıtlamaların geleceği açıklanırken, dış ülkelerden gelen varyantlı virüsün çok tehlikeli olduğu belirtildi.

mutasyonlu-virus-001.jpg

Yeni tip koronavirüsün görüldüğü her yerin karantina altına alındığı, kişilerle temasta bulunan şahıslarında karantina altında tutulduğu, fakat tedavileri hastanelerde ve evlerde süren birçok kişinin olduğunu aksetti.

Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini söyleyen Prof. Dr. İlhan, insanların artık evde kalmaktan sıkıldığını, esnafın ekonomik olarak zorluk çektiğini, fakat kısıtlamaların gevşetilmesi durumunda vaka sayılarının tekrar tırmanışa geçeceğini, mutant virüsün her ile yayılabileceğini, kişisel tedbirlerin önemli olduğunu vurguladı.

‘Aşılama Sonrası Rehavete Kapılmayın!’

‘Aşılama sonrası rehavete kapılmayın!’ diyen Prof. Dr. İlhan, İngiltere varyantlı virüsün Brezilya ve Güney Afrika'daki virüs kadar tehlikeli olduğunu, bulaşıcılık riskini arttırdığını belirtti.

Vatandaşların mutasyonlu virüse karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. İlhan, 20'ye yakın ilde mutasyonunu virüsün görüldüğünü, kapalı ortamlarda bu virüsün daha çabuk yayıldığını, olabildiğince kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

mutasyonlu-virus-002.jpg

Hafta sonu misafirliğe gidilmesini, kalabalık olabilecek her yerden kaçınılmasını, tatil planlarının ötelenmesi gerektiğini dile getirdi. Aşılama çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. İlhan, Perşembe günü itibariyle sağlık çalışanlarının ikinci doz aşılarını vurulacaklarını, 5-6 gün içinde ikinci doz aşının biteceğini aktardı.

Aşılama olan kişilere seslenen Prof. Dr. İlhan, rehavete kapılmak gerektiğini, aşılama sonrasında da kurallara uyulması gerektiğini aksetti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.