Mutasyonlu Virüs Artıyor! Rehavete Kapılmayın!

Mutasyonlu Virüs Artıyor! Rehavete Kapılmayın!

Vaka sayılarının artmasının ardından açıklamada bulunan Bilim Kurulu Üyesi, rehavete kapılmaması gerektiğini, mutasyonlu virüsün yayıldığını açıkladı.

Mutasyonlu virüs artıyor! Rehavete kapılmayın!

Türkiye'de mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısı artıyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, yeni tip koronavirüsün görüldüğü il sayısının 23'e yükseldiği, vaka sayısının ise 199'a çıktığını söyledi.

mutasyonlu-virus.jpg

İngiltere varyantlı virüsün yayıldığı, böyle giderse yoğun bakım ve hastaneye duyulan ihtiyacın artacağı açıklandı.

Mutasyonlu virüse karşı tedbirli olunması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Sema Turan, virüsün yayılmaması için kısıtlamalara uyulmasını, kalabalık ortamlardan kaçınılmasını, kapalı ortamlara girilmemesi gerektiğini söyledi.

17’den 23’e Yükseldi, Mutasyon Yayılıyor!

17’den 23’e yükseldi, mutasyon yayılıyor! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu virüsün 17 kentte görüldüğünü açıklamıştı. Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Bakan Koca, mutasyonun yayıldığını, bundan dolayı alınan kısıtlamaların gevşetilmeyeceğini açıkladı.

mutasyonlu-virus-001.jpg

İngiltere varyantlı mutasyonlu virüsün 196 kişi de görüldüğünü, 2 kişide Güney Afrika varyantlı mutasyon virüsün olduğunu ve 1 kişide ise Brezilya varyantı virüs ile karşılaştıklarını açıkladı. Vaka sayılarının mutasyona oranında artacağını dile getiren Bakan Koca, tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini dile getirdi.

Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan, mutasyonun 23 kentte görüldüğünü, bu sayının arttığını açıklayarak, kapalı ortamlarda 15 dakikadan fazla bulunulmaması konusunda uyarıda bulundu.

mutasyonlu-virus-002.jpg

Virüsün her yıl yapısını değiştirdiğini söyleyen Sema Turan, virüslerin kendini korumaya aldığını, bazen tek bir proteinini değiştirdiğini söyledi.

Virüsün şu an yapısını değiştirdiğini söyleyen Sema Turan, mutasyonun ülke çapında yayıldığını, 23 kentte mutasyonu virüse rastladıklarını, yurt dışından gelen varyantlı virüslerin daha çabuk bulaşıp, öldürdüğünü açıkladı.

Dikkat! Hastaneye Olan İhtiyaç Oranı Artabilir!

Dikkat! Hastaneye olan ihtiyaç oranı artabilir! Bu aşamada virüsün yayılması durumunda yoğun bakım ve hastaneye duyulan ihtiyacın artacağını, bundan dolayı virüsün yayılmaması için kısıtlamalara uyulması gerektiğini söyledi.

Mutasyonlu virüse karşı tedbirlerin alındığını söyleyen Turan, yeni tip koronavirüsü tanımlamak için çalışmalar yaptıklarını, laboratuvarda yapılan birtakım işlemler sonucunda virüsün mutasyonlu olup olmadığının ortaya çıktığını açıkladı.

mutasyonlu-virus-003.jpg

Hastalığın şiddetini arttırdığını söyleyen Turan, bu aşamada daha dikkatli olunması gerektiğini, alınan tedbirlere uyulmasını, aşılamanın başladığı bu dönemde rahatlama sağlamamasını aktardı.

Turan, vaka sayılarının arttığını, aşılama sürecinin başlamasından dolayı vatandaşın rahatlama yaşadığını, fakat aşılamanın hastalığı bulaştırmayacağı anlamı taşımadığını söyleyerek, bahar ayının çok tehlikeli olduğunu ve rehavete kapılmamak gerekliliğini aksetti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.