Mutasyon Savaşı Devam Ediyor, Aşılama Sınırlı Koruma mı Sağlıyor?

Mutasyon Savaşı Devam Ediyor, Aşılama Sınırlı Koruma mı Sağlıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyon vakalarının arttığını, İngiltere varyantlı virüs vakasının 196’ya çıktığını dile getirdi. İşte ayrıntılar...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyon vakalarının arttığını, İngiltere varyantlı virüs vakasının 196’ya çıktığını dile getirdi. Bugün itibariyle Güney Afrika'da görülen mutasyonlu virüsün Türkiye'de 2 kişide çıktığı, Brezilya varyantı virüsün ise 1 kişide görüldüğü bildirildi.

Brezilya varyantı virüsle alakalı açıklamada bulunan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, bugün 1 kişi de bu virüse rastladıklarını belirtti.

mutasyonlu-virus-002.jpg

Türkiye'de birçok insanda İngiltere varyantı virüsün tespit edildiğini açıklandı. Bugün ise İstanbul'da bir kişide Brezilya varyantlı virüsün teşhis edildiği aktarıldı. Konuya ilişkin uyarıda bulunan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, mutasyona uğrayan kişilerin hastanedeki odalarda tek kalacağını dile getirdi.

Farklı mutantların ortaya çıkmasıyla, virüsün değişiklik yaratacağını, çünkü tek bir kişide 2 farklı mutant virüsün enfeksiyon yapması durumunda genetik materyallerin değişip virüsün dönüşeceği bildirildi. Bundan dolayı 1 kişide mutant virüsün görülmesi durumunda evde ya da hastanede başka kişilerle bir araya girilmemesi konusunda uyarılar yapıldı.

Brezilya Varyantlı Virüs 1 Kişide Çıktı!

Brezilya varyantlı virüs 1 kişide çıktı! Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya'da ortaya çıkan varyantlı virüslerin bulaşıcılık hızı gündeme geldi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, bugün 1 kişi de Brezilya varyantı virüsün tespit edildiğini aktardı.

Geçen hafta koronavirüs şüphesi ile gelen bir kişinin test çalışmaları sonrası alarma geçtiklerini söyleyen Tükek, kişinin Brezilya varyantlı virüs taşıdığını, Ankara onaylı test sonucunun ellerinde olduğunu açıkladı.

mutasyonlu-virus-003.jpg

Brezilya varyantlı virüsü taşıyan kişinin 35-40 yaşlarında olduğunu, temasta bulunan kişilerin de karantina altında tutulacağını söyledi. Ortaya çıkan yeni varyantların yeni bir virüs olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tükek, diğer koronavirüste olduğu gibi aynı semptomların görüldüğünü, bu virüse yakalanan kişinin tek odada tutulduğunu aksetti.

İngiltere Varyantlı Virüs Yayılıyor mu?

İngiltere varyantlı virüs yayılıyor mu? 2 farklı mutasyona uğramış virüsün tek 1 kişide enfeksiyon yapması durumunda, salgının farklı bir virüse dönüşeceğini, bunun korkunç bir durum olduğunu açıkladı.

Mutantlı virüsün ortaya çıkması için belirli bir sürenin geçmesi gerektiğini söyleyen Tükek, ilerde 3 olan mutasyon vakasının 5 ya da 6’ya çıkabileceğini, bundan dolayı kişilerin çoklu virüse enjekte olması gerektiğini dile getirdi.

mutasyonlu-virus-004.jpg

Aile fertlerine seslenen Tükek, aynı enfeksiyonlu virüsü taşısalar dahil bir arada bulunmamaları gerektiğini, maske kuralının evde de geçerli olduğunu söyledi.

Türkiye'de mutasyonlu vaka sayılarının yükseldiğini, bu yükselişin mutant virüse bağlandığını, İngiltere varyantlı virüsün hızlı yayıldığını, Güney Afrika varyantlı virüsün daha ağır seyredildiğini fakat Türkiye'de henüz yaygın olarak bu virüse rastlamadıklarını ifade etti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.