Müslüman Yılbaşını Nasıl Geçirmeli? Yılbaşında Müslüman Ne Yapmalı? Piyango Bileti Günah Mı? Yılbaşında Hindi Yenir Mi?

Müslüman Yılbaşını Nasıl Geçirmeli? Yılbaşında Müslüman Ne Yapmalı? Piyango Bileti Günah Mı? Yılbaşında Hindi Yenir Mi?

Müslüman yılbaşını nasıl geçirmeli? yılbaşında müslüman ne yapmalı? piyango bileti günah mı? yılbaşında hindi yenir mi? Tüm soruların cevapları haberimizde

Müslüman yılbaşını nasıl geçirmeli? Yılbaşında Müslüman ne yapmalı? piyango bileti günah mı? Yılbaşında hindi yenir mi? Tüm soruların cevapları haberimizde...

hindi.jpg

Yılbaşı geldi çattı. Felaketlerle dolu 2020 yılı sona eriyor ve 2021 yılı başlıyor.  Peki Müslümanlar yılbaşını nasıl geçirecek? Müslümanlar yılbaşında yılbaşı ağacı süsleyebilir mi? Özellikle filmlerden görülen bu tür alışkanlıklara heves etmek veya gerçekleştirmek helal mi, haram mı? Helalse de caiz mi, günah mı, yoksa mübah mı? Yılbaşında hindi yemek 2021 yılının da kurak geçmesine neden olur mu?

yilbasi-agaci.jpg

İLAHİYATÇILARDA TAM BİR GÖRÜŞ BİRLİĞİ YOK!

İlahiyatçılarda tam bir görüş birliği yok ancak genel görüş bu tür islam dışı dinlerin alışkanlığı olan adetlerin yapılmaması gerektiği yönünde. Ancak bir çok ilahiyatçı, yılbaşı kutlamanın yakışık almasa da, herhangi bir sakıncası olmadığı yönünde görüş belirtiyor. Noel kutlamak hristiyanlara özgü bir adettir ve hatta kutsal bir bayramdır. Fakat noel ile yılbaşı alakasızdır. Karıştırmamak gereklidir.

Noel tarihi 25 Aralık'tır. Yılbaşına yakın tarih olduğu için, çoğu insan bunu karıştırır. Noel baba adlı hayali karakterse, hristiyan bir din adamı olarak bilinir. Aslen 4. yüzyılda yaşamıştır. Ancak hayali karakter oluşu, onun ölümü sonrası ortaya çıkmıştır. Bacalardan hediye getirmek diye bir şey tamamen çocukların mutluluğu için uydurulmuştur. Yılbaşı kutlamak demek, noel kutlamak demek değildir.

yilbasi-kutlama.jpg

İlahiyat profesörlerine göre, islamda bir şey helalse helal, haramsa haramdır. Zamana göre değişen helal ve haramlar yoktur. Yılbaşı gecesi insanların bir arada eğlenmesinde herhangi bir özel sakınca yoktur. Dozu kaçan eğlence, yılbaşı olsa da olmasa da yakışık almayan bir durumdur. Edep dahilinde eş dost ile vakit geçirmenin dinen herhangi bir ceza gerektirecek hali yoktur.

Ancak içki içmek, zina yapmak, aklı başından alan çeşitli ürünler tüketmek her zaman olduğu gibi yılbaşında da günahtır, haramdır, yapılmamalıdır. Müslümana düşen, böyle bir günde, "geçen yıl ben neler yaptım, bu yıl neler yapacağım" yönünde düşünmektir. Geride kalan yılın muhasebesini yapmak en doğrusudur. 

piyango-kuyruk.jpg

YILBAŞINDA PİYANGO BİLETİ HARAM MI?

Yılbaşında piyango bileti haram mı? Yılbaşına dair en çok sorulan sorulardan biri. Hocalara göre, bunu soranlar kendilerine "helal" cevabı verecek sipariş hoca arayanlardır. Piyango gibi şans oyunlarının tamamı her ay ve mevsimde yasaktır, haramdır. Ele geçecek para helal değildir. Dolayısıyla yılbaşı olmasa bile, piyango veya diğer şans oyunlarına alın teri ile kazanılan parayı yatırmak, sonunda kaybetmek veya bir miktar para kazanmak yanlıştır.

YILBAŞINDA HİNDİ YEMEK GÜNAH MI?

Yılbaşında hindi yemek günah mı? En çok sorulan sorulardan biri de bu. Ancak hindi, ne kuran'da, ne de sünnetteki uygulamaya bakıldığında hakkında haram olduğuna dair bir hükmün bulunmadığı bir hayvan. Dolayısıyla yılbaşı olsun olmasın, hindi yemek helaldir. Bunu sadece yılbaşında yemek, adet haline getirmek yine de mekruhtur. İlahiyatçılara göre bu doğru olmayan bir alışkanlık. Çam ağacının süslenmesi konusu da yine hocalara göre  doğaya tahribat olduğundan dolayı doğru değil. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.