Müjde! Covid-19'a Karşı İlaç Tedavisi

Müjde! Covid-19'a Karşı İlaç Tedavisi

Müjde! Covid-19'a karşı ilaç tedavisi. Koronavirüs aşısı beklerken ABD, virüsü 24 saat içinde etkisiz hale getirecek ilacın müjdesini verdi. “Molnupiravir” adı verilen ilaç, Georgia Eyalet Üniversitesi bilim adamları tarafından geliştirildi.

Müjde! Covid-19'a karşı ilaç tedavisi. 

Koronavirüs aşısı beklerken ABD, virüsü 24 saat içinde etkisiz hale getirecek ilacın müjdesini verdi. “Molnupiravir” adı verilen ilaç, Georgia Eyalet Üniversitesi bilim adamları tarafından geliştirilerek, hayvanlar üzerinde uygulamaya alındı. Yapılan uygulamalar sonucu, ilacın virüsü 24 saat içinde etkisizleştirdiği gözlemlendi.

virusun-bulasi-riski-ortadan-kalkar.jpg

Georgia Eyalet Üniversitesi bilim adamları, koronavirüse karşı koruyacak ilaç geliştirdi. 24 saat içinde etkisi gözlemlenen ilacın, virüsün bulaşma riskini tamamen ortadan kaldırdığı ispatlanmış. Doktor Richard Plemper liderliğinde geliştirilen ilaç “Molnupiravir” olarak bilinmekte.

Doktor Richard Plemper, bu ilacın koronavirüsün bulaşmasını engelleyen ilk ilaç olduğunu ve ağız yoluyla alındığını söylüyor.

“MOLNUPİRAVİR” BİR KURTULUŞ OLABİLİR

İlaç hakkında bir başka açıklama ABD'de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü'nde araştırmacı Prof. Dr. Derya Unutmaz’dan geliyor. Grip tedavisinde kullanılan ilacın, hayvan deneylerde virüsü 24 saat içinde etkisiz bıraktığını, insan denemeleri sonrası kesin sonuca varılacağını, bunun için birkaç ayın yeterli olacağını söylüyor.

koronaviruste-ilac-tedavisi.jpg

Bunun dışında yüzde 95 üzerinde etkili aşıların geliştirildiğini, fakat geliştirilen aşıların yaygın olarak kullanılmasının şu an için pek mümkün görünmediğini, özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere aşılama çalışması bir iki seneyi bulabileceğini, bundan ötürü “Molnupiravir” ilacının bir kurtuluş teşkil ettiğinin dile getirdi.

Sözlerine devam eden Unutmaz, geliştirilen aşıların sadece koronavirüs olan insanlar üzerinde uygulanmasını yanlış gördüğünü, bu yüzden etkinin net bir biçimde kendini göstermediğini öne sürüyor.

koronavirus-asisi-yeterli-gorulmuyor.jpg

“Molnupiravir” ilacının etkisi işe yaradığı taktirde, salgının önüne geçme potansiyeli olduğunu, umut vaat ettiğini ve ilacın ağız yoluyla alındığından, araştırmalara yakın zamanda başlayacaklarını aktardı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.