MHP'nin Doktor Milletvekilinden Salgın Yorumu: Türkiye Çok İyi Yönetti

MHP'nin Doktor Milletvekilinden Salgın Yorumu: Türkiye Çok İyi Yönetti

MHP'nin Doktor Milletvekilinden salgın yorumu: Türkiye çok iyi yönetti. MHP İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz, 2021 bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkarak salgın sürecinde Türkiye'nin çalışmalarını değerlendirdi. Arkaz, "Avrupa'yı geride bıraktık" dedi.

MHP'nin Doktor Milletvekilinden salgın yorumu: Türkiye çok iyi yönetti. 
MHP İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz, 2021 bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkarak salgın sürecinde Türkiye'nin çalışmalarını değerlendirdi. Arkaz, "Avrupa'yı geride bıraktık" dedi.

Bütçe görüşmelerinde kuşkusuz en önemli gündem maddelerinden biri de pandemi ile mücadele oldu. MHP İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz'ın konuşması milletvekillerinden büyük alkış aldı.

fahrettin-koca-5-haftadir-tarama-yapiyoruz-bu-donemde-influenza-yok-806538-5.jpgİŞTE O KONUŞMA

Bugün dünyanın pek çok ülkesinde sağlık sistemi çökmüştür. Örneğin, Avrupa'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nde hasta ayrımları yapılıyor. Hastalar sokaklara terkedildi. Doktorlar ve sağlık çalışanları isyan etti ve vazifelerine gitmediler. Birilerin başına atom bombası yağdırarak, insanlara katliam yaparak büyük devlet olunmaz.

Bugün Amerika Birleşik Devletlerinde en az 50 milyon işsiz ve 6 milyon evsiz var. New York'un sokaklarında, bahçelerinde ve parklarında her taraf geceleri evsiz insanlarla dolu. Kimin büyük devlet olduğu bu küresel salgında görüldü.

saglik-calisanlarii.jpgDEVLETİMİZ ÇOK GÜÇLÜ

Türkiye Cumhuriyeti Devleti köklü bir devlettir. Köklü ve güçlü bir sağlık sistemimiz var. Biz hastalarımıza asla hiçbir ayrım yapmadan eşit hizmet verdik, hastalarımızı sokaklarda terk etmedik. Fransa'da hekimlik yapan -benim de tanıdığım olan- bir doktor arkadaşıma sordum "Şu anda Avrupa'da coronavirüse karşı nasıl bir hizmet veriliyor? Ne yapıyorsunuz, ne durumdasınız?" dedim.

Bana söylediği aynen şu: "Burada doğru dürüst bir sağlık sistemi yoktur, binalar çok eski, yetersiz; örneğin biz hastalarımızı Fransa'dan İngiltere'ye ve Almanya'ya sevk ediyoruz." dedi. Bu konuda Avrupa'nın durumu bu, ben bir hekim olarak buna da üzüldüm.

Türkiye'de hastane binalarımız mükemmel, tıbbi malzemelerimiz son derece modern, doktorlarımız, sağlık personelimiz bilgileri, becerileri ve çalışkanlıklarıyla şu anda çok büyük mücadele veriyorlar ve çok başarılı oldular. Hepsine buradan Türkiye Büyük Millet Meclisi adına teşekkür ediyorum.

Bütün dünya bizi bu konuda, coronayla ilgili yaptığımız büyük mücadelede hayranlıkla izliyor ve takdir ediyor. Çünkü Türk milleti vefalıdır, fedakârdır, yardımseverdir, hayırseverdir. Egosu ve kompleksi olmayan bir milletiz. Biz seferberlik yapmış, Kurtuluş Savaşı yapmış büyük bir ecdadın çocuklarıyız.

tbmm-kurul-001.jpg"TÜRK DOKTORLARI MİLLETİNİN YANINDA"

Türk doktorları her zaman vatanın ve milletin yanındadır; cephededir, sınır boyundadır, deprem bölgesindedir, Afrin'dedir, El Bab'tadır, Karabağ'dadır, Çanakkale'de, Sakarya'da, Kocatepe'de Mekteb-i Tıbbiyenin tamamı şehit olmuştur. Allah rahmet eylesin diyorum, nur içinde yatsınlar.

Değerli milletvekilleri, İstanbul'a iki ay gibi kısa bir sürede 2 tane çok büyük pandemi hastanesi yaptık, bu bir mucizedir. Yıllardan beri ithal olarak kullandığımız ventilatör yani solunum cihazını on beş günde yaptık.

Buradan tüm bilim adamlarına ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayrıca, coronavirüs tedavisinde olmazsa olmaz olan "high flow" cihazı vardır, bu cihaz yüksek akımlı oksijen cihazıdır. Bu cihazı da bu sürede yerli ve millî imkanlarla yaptık, şu anda kullanılıyor.

Yalnız, bu cihazın tüm hastanelerimizde ve sağlık merkezlerinde mutlaka bulunması lazım. Ne yazık ki bu mücadelede 130 bine yakın sağlık çalışanımız coronavirüsten hastalandı veya coronavirüs bulaştı. Yalnız, şöyle ki 225 arkadaşımızı, sağlık çalışanımızı, içinde doktorlar, hemşireler, sağlık çalışanlar, yardımcı personellerimizi bu süreçte kaybettik.

Benim, İstanbul Tıp Fakültesinden çok değerli hocam olan Profesör Doktor Murat Dilmener Bey'i, çok değerli yakın arkadaşım olan Cemil Taşçıoğlu Bey'i, Feriha Öz Hanımefendi'yi ve adını sayamadığım birçok arkadaşımız burada rahmetle anıyorum ve bunlar şehittirler, ruhları şad olsun.

siringa-igne.jpgAŞI İHMAL EDİLMEMELİ

Coronavirüse karşı en güçlü silahımız aşıdır. Sağlık Bakanımızın verdiği bilgilere göre Çinli Sinovac şirketinin "Coronovac" isimli aşısı 20 milyon doz civarındadır, an itibarıyla her an yurdumuza gelmek üzeredir; süre veremiyorum, her an olabilir. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.