MHP'li Sadir Durmaz Belediyelerin Sorunlarını TBMM'ye taşıdı

MHP'li Sadir Durmaz Belediyelerin Sorunlarını TBMM'ye taşıdı

MHP'li Sadir Durmaz belediyelerin sorunlarını TBMM'ye taşıdı. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Sadir Durmaz, belediyelerle ilgili mevzuatta sorunlar olduğunu bunların giderilmesi gerektiğini ifade etti.

MHP'li Sadir Durmaz belediyelerin sorunlarını TBMM'ye taşıdı. 
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Sadir Durmaz, belediyelerle ilgili mevzuatta sorunlar olduğunu bunların giderilmesi gerektiğini ifade etti.

Sadir Durmaz, MHP'nin üretken belediyecilik anlayışına da vurgu yaptı. Sadir Durmaz'ın konuşmasındaki ilgili kısım şu şekilde gerçekleşti:

Bütüncül yaklaşım, birlikte yönetim esasına dayanan üretken belediyecilik anlayışımız millî ve manevi değerleri koruyarak tüm yerel yönetimlere model olacak bir belediyecilik anlayışı ortaya koymakta, yerel yönetimlerimizin etkin gücünü en üretken biçimde kullanarak ülkemizi çağdaş, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kent vizyonuna ulaştırmayı amaç edinmektedir.

yerel-yonetim-belediye.jpgÜRETKEN BELEDİYECİLİK 9 TEMEL ESASA DAYANIR

Üretken belediyecilik, tüm faaliyetlerinde kaynakların etkin ve verimli kullanılması maksadıyla finansal, sosyal ve fiziksel planlamayı birlikte gerçekleştiren bir belediyecilik modelidir. Üretken belediyeciliğin merkezinde Türkiye ve Türk milletinin kadim değerleri vardır.

Üretken belediyecilik vizyonunda 9 temel ilke esas alınmıştır. Bunlar sırasıyla milliyetçilik, çalışkanlık, adalet, dürüstlük, çağdaşlık, kalkınmacılık, katılımcılık, rekabetçilik ve şeffaflıktır. Milliyetçi Hareket Partili belediyelerimiz bu ilkeler ışığında Türk milletinin ve Türkiye'nin değerlerini yücelten bir yaklaşımla hizmet vermektedir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; belediye başkanlığı, bize göre kutlu bir emanettir. Emanete sahip çıkılması, leke sürdürülmemesi inancımızın gereğidir. Belediye başkanlarının bir diğer adı da şehremini yani şehrin emin kişisidir.

Bu sebeple belediye başkanları sahip oldukları tüm imkân ve kaynakları bir kuruşuna halel getirmeden hemşehrilerinin hayat standartlarını yükseltmek, refah seviyelerini artırmak için seferber etmek zorundadır.

Yaşanan sıkıntılardan belediyelerin de etkilendiği hepimizin malumudur. Özellikle pandemi döneminde sorunların ve sorumlulukların arttığı da doğrudur ancak belediye başkanlığı sürekli yakınma, sızlanma yeri değil, çözüm üretme makamıdır.

Önceliklerini belirlemek, bütçe disiplini içerisinde eldeki imkânları en akılcı şekilde kullanarak vatandaşa hizmet götürmek belediye yönetimlerinin en büyük sorumluluğudur. Pandemi etkisiyle artan harcamalar ve iş yükü sebebiyle belediyelere ilave destekler sağlanmış olmakla birlikte daha fazlasına ihtiyaç olduğunu da ifade etmeliyiz.

Güncel sorunların yanı sıra, mevzuata ilişkin, özellikle de 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu'ndan kaynaklı bazı sorunlara dikkat çekmek istiyorum. Örneğin, 6360 sayılı Kanun'la köyden mahalleye dönüşen alanlarda getirilen vergi muafiyeti, hiçbir istisnaya yer vermediği için belediyelerde gelir kayıplarına neden olabilmektedir.

Bulundukları yerin kırsal alanda olması nedeniyle vergi muafiyetinden yararlanan büyük ölçekli firmalar söz konusudur. Büyük ölçekli firmaların belli bir ciro ya da başka bir kıstas getirilerek 6360 sayılı Kanun'la getirilen muafiyetlerin dışına çıkarılması haksız rekabeti önleyecektir.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.