MHP'li Hasan Kalyoncu Su Sorununa Dikkat Çekti

MHP'li Hasan Kalyoncu Su Sorununa Dikkat Çekti

MHP'li Hasan Kalyoncu su sorununa dikkat çekti. MHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu, TBMM'de 2021 bütçesi sırasında söz alarak yaklaşan kuraklık tehlikesine dikkat çekti. Kalyoncu, bu nedenle hayvan çeşitliliğinde de sorun olduğunu söyledi.

MHP'li Hasan Kalyoncu su sorununa dikkat çekti. 
MHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu, TBMM'de 2021 bütçesi sırasında söz alarak yaklaşan kuraklık tehlikesine dikkat çekti. Kalyoncu, bu nedenle hayvan çeşitliliğinde de sorun olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kalyoncu'nun konuşması şöyle:

Bitkilerin su ihtiyacı ve karbon emilimi açısından bitkiler sınıflandırılmalı ve buna göre planlanmalıdır. Ülkemizde yapılan planlamalar ve yatırım kalemleri makro ölçekte çok fazla, tüm girdiler ve değişkenler kullanılarak yapılmalıdır fakat durum hem belediyelerde hem de ülke genelinde farklılıklar göstermekte, parçadan bütüne doğru giden yaklaşımlar karşımıza çıkmaktadır.

"ÖNLEMLER SELDEN ÖNCE ALINMALI"

2018 yılından beri iklim değişikliğiyle rejiminin değiştiğini ve daha sık seller yaşayacağımızı bu kürsüden daha önce de ifade ettim, bugün de tekrarlıyorum. 

Ülkemizde yaklaşık 3.500'ü endemik olmak üzere 10 binin üzerinde bitki türü bulunmaktadır ancak bunlardan 2 bine yakın tür yok olma riski altındadır. Biyolojik çeşitliliğin devam edebilmesi için bu türlerin acilen koruma altına alınması gerekmektedir. Şehre bir rekreasyon alanı olarak kazandıracağı artı katkının yanında AR-GE merkezi ve eğitim alanı olarak da son derece etkili olabilecektir.

Bunun yanında ülkemizin biyolojik varlığını, gen bankası oluşturarak ülke için büyük yarar sağlayacak hâle getirebiliriz. 

tbmm-genel-kurulu-001.jpg"ÜLKEMİZİN BİYOLOJİK ZENGİNLİĞİNDEN YARARLANILMIYOR"

Sayın milletvekilleri, tarımsal üretim girdilerinde dışa bağımlılık ve döviz çıkışını azaltacak millî girdilerin artırılması sağlanmalıdır. Ülkemizde var olan bu biyolojik zenginliği, jeopolitiği, coğrafi ve ekonomik pozisyonu, stratejik şekilde kıtalararası geçiş konumunda bulunması, medeniyet merkezlerinin beşiği olması ülkemizin önemini bir kat daha ortaya koymasının yanında, tarımda küresel güçler karşısındaki konumunu koruması ve sürdürmesi de önemlidir.

Tarım politikalarının önemli bir sorunu olarak uygun ve sürdürülebilir Hal Yasası değişikliği gerekliliği ortadadır. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.