MHP'li Bülbül: HDP'yi Kapatacak Olan Zaten Yargıdır

MHP'li Bülbül: HDP'yi Kapatacak Olan Zaten Yargıdır

MHP'li Bülbül: HDP'yi kapatacak olan zaten yargıdır. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin HDP'nin kapatılması yönündeki çağrısının ardından TBMM'de HDP'liler açıklamayı çarpıtmaya çalıştı. Onlara cevap MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül'den geldi.

MHP'li Bülbül: HDP'yi kapatacak olan zaten yargıdır. 
MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin HDP'nin kapatılması yönündeki çağrısının ardından TBMM'de HDP'liler açıklamayı çarpıtmaya çalıştı. Onlara cevap MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül'den geldi.

devlet-bahceli.jpgHDP'lilerin TBMM' yaptığı siyasi darbe değerlendirmesi karşısında cevap hakkını kullanan Bülbül şöyle konuştu:

Şimdi, 9'uncu maddede söz alan, HDP adına söz alan hatip HDP'nin kapatılmasına ilişkin değerlendirmelere yönelik olarak, ki bu değerlendirmeleri bu dönemde Milliyetçi Hareket Partisi liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey dile getirmişti; parti olarak, Milliyetçi Hareket Partisi olarak böyle bir değerlendirme içerisindeyiz.

hdp-genel-merkezi.jpg"KARAR MERCİ YARGITAY'DIR"

Bu bizim siyasi değerlendirmemizdir, hukuk çerçevesinde bu işin gerçekleşmesi tabii ki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı eliyle gerçekleşecek bir durumdur.

Milliyetçi Hareket Partisi bu düşüncesini kendi kafasına göre, keyfî olarak yaptığı değerlendirmeler neticesinde ortaya koymamıştır, Anayasa'nın 68'inci maddesinin dördüncü fıkrası ile 69'uncu maddesindeki düzenlemeler çerçevesinde, bu kurallar çerçevesinde siyasi olarak düşüncesini ifade etmiştir.

"HAKLILIĞIMIZ DELİLLENDİ"

Aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde verilen emsal kararlar, işte bu meşhur Herri Batasuna kararı gibi kararların da, bu noktada Milliyetçi Hareket Partisi olarak bizlerin dillendirdiği ve olması gerektiğini söylediğimiz hususu delillendirmekte ve güçlendirmektedir bu değerlendirmemizi.

Ben bu gecenin, bugünün uzun bir görüşme günü olması hasebiyle -önümde notlarım, aldığım notlar mevcut- bununla alakalı olarak neden bunu talep ettiğimize veya ifade ettiğimize ilişkin çok detaylı bir şekilde açıklama yapabiliriz.

Ancak bunu şu an yeterli görüyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde yapmış olduğu değerlendirmesini milletimizle paylaşmıştır, tabii ki takdir ve bununla ilgili eyleme geçecek olan yapı adalettir ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığıdır diyor, saygılar sunuyorum.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.