Meteoroloji Başkanı İstanbul’u Uyarıyor; Dikkat Edelim…

Meteoroloji Başkanı İstanbul’u Uyarıyor; Dikkat Edelim…

Meteoroloji başkanı İstanbul’u uyarıyor; dikkat edelim… Kandilli Meteoroloji Başkanı Adil Tek, İstanbul’daki deniz seviyesinin 20 santimetre yükseldiğini ve bununda şehirde bulunan alt yapılara zarar vereceğini ifade ediyor.

Meteoroloji başkanı İstanbul’u uyarıyor; dikkat edelim…

Kandilli Meteoroloji Başkanı Adil Tek, İstanbul’daki deniz seviyesinin 20 santimetre yükseldiğini ve bununda şehirde bulunan alt yapılara zarar vereceğini ifade ediyor.

istanbul-deniz-seviyesi-yukseldi.jpg

Dünya’da meydana gelen sıcaklık artışının Türkiye’de de gerçekleştiğini söyleyen Adil Tek, hava olayları tehlikesinin de baş gösterdiğini söyledi.

İklim olaylarının ciddiye alınması gerektiğini, İstanbul’da deniz seviyesinin 20 santimetre yükseldiğini ve bu yükselişin arttığını, ivmelerin hızlanmasıyla tehlikenin büyüyeceğini söylüyor.

Sözlerine devam eden Tek, şu anlık sorun yok gibi görünse de, deniz seviyesinde meydana gelen yükselmenin aslında büyük bir tehlike olduğunu, böyle giderse alt yapı sistemlerinin çökeceği, bu durumun maddi hasarının da büyük olduğunu öne sürüyor.

“HAVA OLAYLARI BİRER TEHDİT”

Aşırı sıcaklığa da dikkat çeken Adil Tek, bu havaların insanlara sağlık problemi yaşatacağını öne sürüyor.

Deniz suyu seviyesinin yükselmesi durumda, içme suyunun kaynağının da risk durumuna girdiğini, bundan dolayı su kalitesinin korunması gerektiğine değinerek, bu yükselmenin tamamen iklimden meydana geldiğini açıkladı.

istanbul-deniz-seviyesi-yukseldi-002.jpg

Ülkelerin enerji tüketimi ile gelişmişlik seviyelerinin paralel hareket ettiğini, gelişmiş ülkelerin diğer ülkelere oranla daha fazla tüketim oranına sahip olduğunu, bundan dolayı hangi enerji kaynağının ne derece tüketildiği önemsenmezken bu sitemin değişimine vurgu yapar.

Konuşmasına devam eden Tek, gelişmişlik endeksinin eskiye oranla farklı işlediğini ve artık hangi kaynaktan ne kadar enerji tüketimi yapıldığının düşünüldüğünü ifade etti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.