Merhum Muhsin Yazıcıoğlu Davasında Beklenmedik İtiraf, Yanlış Bilgi Notu Yayımlanarak Zaman Kazanılmış!

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu Davasında Beklenmedik İtiraf, Yanlış Bilgi Notu Yayımlanarak Zaman Kazanılmış!

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu davasında beklenmedik itiraf, yanlış bilgi notu yayımlanarak zaman kazanılmış! İşte haberin detayları...

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu davasında beklenmedik itiraf, yanlış bilgi notu yayımlanarak zaman kazanılmış!

Büyük Birlik Partisi'nin kurucusu ve Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası ile ilgili yargılanan İstihbarat Şube Müdürlüğünde görev yapan Emniyet Amiri Dursun Özmen, 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

muhsin-yazicioglu-davasi.jpg

Kahramanmaraş 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlayan duruşmada Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer, oğlu Furkan Yazıcıoğlu, ablası Maviş Ocak ile taraf avukatlar vardı.

Sanık Dursun Özmen, duruşmaya ses ve görüntü bilişim sistemi üzerinden bağlandı.

Kahramanmaraş İstihbarat Şubede görevli polis memuru olduğunu belirten tanık S.B., bilgi notunun şube müdürlüğü talimatıyla kendisi tarafından hazırlandığını, merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki heyetin helikopter kazasından sağ kurtulduğuna dair bilgi notunun, sanık Dursun Özmen tarafından sunulduğunu ve yazılmasını istediğini söyledi.

muhsin-yazicioglu-davasi-001.jpg

Bilginin doğru olup olmadığını sorduğunu söyleyen tanık S.B., istediği cevabı alamadığını ve Dursun Özmen'in odasına girdiğinde ise sanığın görüntülü olarak kurum içi hattan biri ile görüştüğünü ifade etti.

Görüştüğü ekranda Kahramanmaraş İstihbarat Şube Müdürlüğü yazdığını beyan etti.

SANIK TARAFINDAN TEHDİT EDİLDİĞİ İÇİN BİLGİLERİ SAKLAMAK ZORUNDA KALMIŞ…

Sanık tarafından tehdit edildiği için bilgileri saklamak zorunda kalmış… Bilgi notunun çekilmemesi üzerine sanık Özmen, İ.K.’ye bu bilgi notunu çekmesini istemiş.

FETÖ’den hükümlü olan Tanık A.K. ise bilgi notu çekildiği sırada şubede olmadığını ifade etti.

S.B., bu bilgileri daha önceki soruşturmalarda söylemek istediğini ancak, Dursun Özmen tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Tanıkların dinlenmesi sonrasında, hâkim Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Dursun Özmen de yer aldığı, 17 şüpheli hakkında Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da dava açıldığını ve dosyaların birleştirilmesine yönelik talebin olduğunu dile getirdi.

muhsin-yazicioglu-davasi-002.jpg

DOSYALARIN BİRLEŞTİRİLME TALEBİ REDDEDİLDİ, 15 OCAK’TA BİR DURUŞMA DAHA YAPILACAK

Dosyaların birleştirilme talebi reddedildi, 15 Ocak’ta bir duruşma daha yapılacak. Fetö üyesi olmaktan hüküm giyen Dursun Özmen, sanık birleştirme talebinin reddini beyan etti.

Görevini kötüye kullanma suçundan dava açılmadığını ile süren Muhsin Yazıcıoğlu'nun aile avukatı ise dosyaların birleşmesi durumunda, bu suçtan dolayı zaman aşımı olabileceğini belirterek, dosyaları birleştirme talebinin reddedilmesini istedi.

muhsin-yazicioglu-davasi-003.jpg

Karar veren hâkim, zaman aşımı süresini göz önünde bulundurarak Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesinin birleştirme talebini reddetti.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli olan Dursun Özmen'in helikopter kazası sonrası Muhsin Yazıcıoğlu'nun bacağının kırık bir şekilde ambulansa hastaneye götürüldüğünü ilişkin bilgi notunun hazırlanmasını beyan etmesi, bu bilgi notunun tüm illere gönderme talimatını vermesi, asılsız bilgi notu neticesiyle arama kurtarma çalışmalarının aksatılması, kamuoyunu yanıltma, zaman kazanma, mesai arkadaşları tarafından uyarılmasına rağmen bilerek ve isteyerek görevini kötüye kullanma, kişilerin mağduriyetine neden olma gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

muhsin-yazicioglu-davasi-004.jpg

Sanık ise mütalaaya karşı savunma yapma gerekçesini ek süre istemesiyle, hakim sanığa istediği ek süreyi vererek duruşmayı 15 Ocak gününe erteledi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.