Maskesiz Hayata Geçiyor muyuz? Bilim Kurulu Üyesinden Kritik Açıklamalar!

Maskesiz Hayata Geçiyor muyuz? Bilim Kurulu Üyesinden Kritik Açıklamalar!

Maskesiz hayata geçiyor muyuz? Bilim Kurulu Üyesinden kritik açıklamalar! Prof. Dr. Ateş Kara maskesiz hayata geçiş ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Maskesiz hayata geçiyor muyuz? Bilim Kurulu Üyesinden kritik açıklamalar!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara maskesiz hayata ne şekilde ve ne zaman geçilebileceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, maskesiz hayata erken geçiş sağlayabilmek için vatandaşların aşı konusunda tereddüt yaşamamaları gerektiğini söyledi. Ateş Kara, “Tereddüt olursa bu süreç uzar, Aşılama için planlanan ve açıklanan rakamlar var. Bunlar zamanında uygulama yapılırsa ve herhangi bir problem yaşamazsak o zaman yaz aylarında biraz rahatlamış olacağız” şeklinde konuştu.

maskesiz-hayat.jpg

“KISITLAMALARIN ETKİSİNİ GÖRMEYE BAŞLADIK”

“Kısıtlamaların etkisini görmeye başladık” Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, düşen vaka sayılarına dikkat çekti ve “En büyük ümidim ve beklentim vaka sayılarının yanı sıra kayıplarımızın da mümkün olduğu kadar inmesi hatta sıfırlanması. Vaka sayılarımızda aşağıya doğru iniyoruz ama bu kısıtlamalarda gevşeme ya da azalma yaparken bazı konuları dikkate almak lazım. İngiltere’de görülen mutasyon önemli bir faktör. Ülkemize oradan gelen birkaç kişide bu mutasyon virüs görüldü. Şu an onlar izolasyon altında tutuluyor ama hem o ihtimali düşünerek hem de normal şartlarımız altında daha fazla kayıp yaşamamak için bizim mümkün olduğu kadar mesafe ve maske kurallarına uymamız gerekmektedir.” Dedi.

“YAZ AYLARINDA BİR KISIM DAHA RAHATLAYABİLİRİZ”

“Yaz aylarında biraz daha rahatlamış oluruz” Prof. Dr. Ateş Kara, herkesin çok merak ettiği maskesiz olabilme şansına dair de açıklamalarda bulundu. Kara “Virüsün artık dolaşımda olmadığından emin olmamız lazım. Benim ve çevremdekilerin virüse karşı tamamen korunur halde olduğunu biliyor olmamız lazım.

2020/12/26/kovid-asilari.jpg

Bu değere ulaşabilmek için bugünlerde kısıtlama kurallarına uymaya, maske takmaya, mesafe kurallarına uymaya dikkat etmemiz lazım. Tüm bunlarla beraber aşılamayı da yüksek oranda yapmalıyız.  Toplum içinde aşı oranımızın yüksek olması lazım, şu an için özellikle riskli olduğunu düşündüğümüz grup içinde yüzde yüzü sağlayabilirsek, aşı olma konusunda büyüklerimiz, vatandaşlarımız herhangi bir tereddüt yaşamazsa işte o zaman bu biraz daha erken olur.

Tereddüt varsa süreç uzar, Açıklanan ve planlanan aşılama rakamları var ve bizim gelmesini beklediğimiz aşılar var. Bunlar zaman içinde gelir, zaman içinde uygulanır, bizler herhangi bir problem yaşamazsak yaz aylarına kadar biraz daha rahatlamış oluruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.