Macron Derdini Mektuba Döktü: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Mektup Yazdı!

Macron Derdini Mektuba Döktü: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Mektup Yazdı!

Macron derdini mektuba döktü: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazdı! Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup gönderdi.

Macron derdini mektuba döktü: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazdı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup gönderdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan’a yaptığı ziyaret sonrasında yurda dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazıp gönderdiğini ve mektubun içeriğinin olumlu olduğunu dile getirdi.

cavusoglu.jpg

Bakan Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un mektubunda ilişkileri geliştirmek istediğinden bahsettiğini vurguladı ve “Türkiye’ye atfettikleri öneminden bahseden Macron’un önümüzdeki günlerde de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi arzu ettiğini vurgulayan, pozitif, güzel, hatta bir kısım yerlerinde Türkçe ifadelerin de bulunduğu bir mektup aldık. Cumhurbaşkanımıza takdim ettik, Cumhurbaşkanımız da cevaben ‘memnuniyetle görüşürüz’ dedi.

YENİ ABD YÖNETİMİNDEN BEKLENTİ

Yeni ABD yönetiminden beklenti… 20 Ocak tarihinden sonra ABD’de göreve başlayacak olan Joe Biden yönetimine iş birliği mesajı da veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD ile ilişkilerimizin iyileşmesi hususunda samimi çaba sarf etmeye çalışacağız. Aynı yaklaşımı tabi ki Joe Biden yönetiminden de bekliyoruz. Tabi bu konuda ‘ilişkilerimiz tamamen düzelecek’ dersek gerçekçi olamayız. İlişkilerimiz açısından biraz daha öngörülebilir bir zaman olacağını düşünüyorum. Ama şu bir gerçek, biz hazırız” şeklinde konuştu.

biden.jpg

S-400 MESELESİ

S-400 meselesi… Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu daha önce ABD yönetimi ile ciddi sıkıntılar oluşmasına neden olan S-400 savunma sistemleri meselesi üzerine de konuştu. Bakan Çavuşoğlu, daha önce S-400 meselesi ile ilgili Trump yönetimine yapılan çalışma grubu kurulması noktasındaki teklifi Biden yönetimine de yapacaklarını kaydetti.

YUNANİSTAN'LA İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELER

Yunanistan’la istikşafi görüşmeler… Mevlüt Çavuşoğlu, 25 Ocak tarihinde Yunanistan ile İstanbul’da yapılacak olan istikşafi görüşmelere de değindi. Çavuşoğlu, “Her şeyi konuşacağız, sadece deniz yetki alanlarını değil. Daha önceki 60 görüşmede neler konuşulduysa bu 61. Görüşmede de onlar konuşulacak. Bu konuda kafa bulandırıcı açıklamalar yapmaya da gerek yok, bu müzakerelerden kaçmak anlamına gelir. Biz Türkiye olarak önümüzdeki toplantıda tüm dosyaları açacağız. Onlar konuşmak istemezlerse o zaman istikşafi görüşmenin bir anlamı yok.” ifadelerini kullandı.

KARABAĞ’DA ORTAK GÖZLEM

karabag.jpg

Karabağ’da ortak gözlem! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Karabağ’da Türk askerinin görev yapması konusunda da yorum yaptı. Bakan Çavuşoğlu, Türk askerlerinin Karabağ’da görev yapacağı gözlem merkezinin inşaatının başladığını duyurdu. Bakan Çavuşoğlu, merkezin temas hattına 8 kilometre mesafede olacağını da belirtti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.