Korsanlar Tarafından Rehin Alınan Denizciler Vatanlarına Kavuşmayı Bekliyor, 6’sı Abuja Türk Eyaleti’nde

Korsanlar Tarafından Rehin Alınan Denizciler Vatanlarına Kavuşmayı Bekliyor, 6’sı Abuja Türk Eyaleti’nde

Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan Mozart adlı gemide 15 Türk denizcisi kaçırılmıştı. İşte haberin detayları...

Korsanlar tarafından rehin alınan denizciler vatanlarına kavuşmayı bekliyor, 6’sı Abuja Türk Eyaleti’nde.  Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan Mozart adlı gemide 15 Türk denizcisi kaçırılmıştı.

Kaçırılan bu Türk denizcilerden 20 gün sonra haber alındı. 15 Türk denizcisi, korsanların elinden kurtarıldı. Öte yandan 6 Türk denizcisinin Abuja Türk Eyaletine getirildiği öğrenildi.

Nijerya açıklarında serbest bırakılan 15 Türk denizcisinin 6'sı Abuja Büyükelçiliği’ne getirildi. 9 denizcinin ise akşam saatlerinde Türkiye'de olması bekleniyor. Serbest bırakılan denizciler ailelerine kavuşacakları günü bekliyor.

Deniz haydutlarının elinden kurtarılan 15 Türk denizcisi sağlık kontrolünden geçti. Sağlık durumlarının iyi olmasıyla Türkiye'ye getirilecekleri bildirildi.

6 Türk Denizci Ülkelerine Dönmek İçin Bekliyor…

6 Türk denizci ülkelerine dönmek için bekliyor… Nijerya açıklarında serbest bırakılan 15 Türk denizcisinin 6'sı sağlık kontrolünden geçtikten hemen sonra Başkent Abuja'ya ulaştırıldı.

Türkiye'nin Abuja Büyükelçiliği’ne getirilen 6 Türk denizci, vatanlarına dönmeyi bekliyor. Abuja Büyükelçiliği’nde bulunan 6 Türk denizciyi, Büyükelçilik Yetkilileri ve Millî İstihbarat Teşkilâtı aileleriyle telefonda görüşmelerini sağladı.

turk-denizciler.jpg

26 Ocak'tan bu yana başlayan endişenin son bulduğunu söyleyen Büyükelçi Ulueren, üzücü günlerden geçtiklerini, şu an vatandaşları aralarında görmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Sağ salim kurtarılan mürettebat üyelerine geçmiş olsun dileklerini ileten büyükelçi Ulueren, bu tür hadiselerin bir daha tekrarlanmaması gerektiğini ümit etti.

Dün Akşam Saatlerinde Korsanlar Tarafından Serbest Bırakıldılar

Dün akşam saatlerinde korsanlar tarafından serbest bırakıldılar. Serbest bırakılan Mesut Meral ise sağlık açısından bir problemlerinin olmadığını, her şeyin yolunda ilerlediğini, ailerin üzülmemesi gerektiğini, en yakın sürede vatanlarına döneceklerini belirtti.

Türkiye'nin Abuja Büyükelçiliği’nde istirahate çekilen 6 Türk denizci dışında 9 denizcinin ise akşam saatlerinde gelmeleri bekleniyor.

23 Ocak'ta Nijerya açıklarında Mozart adlı gemiye saldıran deniz haydutları 15 Türk denizci kaçırmıştı. 19 mürettebattan 15 Türk denizcisinin kaçıran deniz haydutları, Azerbaycan uyruklu bir denizciyi de öldürmüştü.

Yapılan müdahaleler ve çalışmalar sonucunda korsanların elinden kurtulan 3 Türk denizci ise 30 Ocak tarihinde Türkiye'ye getirilmişti. Deniz haydutları tarafından rehin alınan 15 Türk gemici ise dün akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.