Koronavirüs "Danışma Kurulu" Toplantısı Gerçekleşti

Koronavirüs "Danışma Kurulu" Toplantısı Gerçekleşti

Koronavirüs "Danışma Kurulu" toplantısı gerçekleşti. Koronavirüs hakkındaki son gelişmeleri değerlendirmek adına oluşturulan Danışma Kurulu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminde toplanma kararı almıştır.

Koronavirüs danışma kurulu toplantısı gerçekleşti. Koronavirüs hakkındaki son gelişmeleri değerlendirmek adına oluşturulan Danışma Kurulu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminde toplanma kararı almıştır.

Toplanan kurulda, hedef nokta Sağlık Bakanlığı seçildi. Sağlık Bakanlığının salgın süreci boyunca vaka ve ölüm sayılarında şeffaf davranmadığı, kurulun eleştirdiği konular arasında yerini aldı.

toplanan-danisma-kurulu.jpg

Asıl ölüm sayılarının saklandığını vurgulayan Kurul, koronavirüsten ölenlerin ölüm raporuna Covid-19 yazılmadığını, bu sayede ölüm sayılarını az gösterdiklerini fakat sadece İstanbul’da salgın neticesinde çok fazla ölüm yaşandığını, gerçek verilerin bunlar olmadığını vurguluyor.

Hızlı aşılama yöntemi hakkında konuşan Kurul, aşının her vatandaş tarafından erişilmesi gerektiğini söyleyerek, aşılama çalışması başlayana kadar Hükümete 4 haftalık tam kapanma çağrısında bulundu.

İŞSİZE, EVSİZE DESTEK İSTİYORUZ

Salgınla mücadele kapsamında şeffaf davranılması gerektiğini savunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu süreçte maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara, gelir desteğinin sağlanması gerektiğini dile getirdi.

koronavirus-kapsaminda-saglanan-maddi-destek.jpg

İşsiz kalanlara, evsiz kalanlara el uzatmak gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, İşsizlik Sigorta Fonunun aktif hale gelmesi gerektiğini, devlet desteği ile çalışan işçilere, ücretli izin verilmesi gerektiğini söylüyor.

Bunun dışında dar gelirli ailelerin elektrik, su, doğal gaz faturalarının devlet tarafından karşılanmasını, yardım kolilerinin yanında gelir desteğinin de dağıtılmasını ve devletin bunları karşılamada zorunlu olduğunu söyledi.

İLK ETAPTA 150 MİLYON DOZ AŞI LAZIM

Kurul, Türkiye’nin Çin’den aldığı 50 milyon dozluk aşının sadece 25 milyonu aşılamaya yetecek kadar olduğunu vurguluyor. Türkiye’nin tamamının aşılanması için ilk etapta 150 milyon doz aşıya ihtiyaç olduğu, Çin’den gelen aşının salgını durdurmaya fayda sağlanamayacağı aktarıldı.

asilama-calismalari-asi-guven-vermeli.jpg

Yerli aşı çıkana kadar başka ilaç şirketleriyle de görüşmelerin sağlanması gerektiğini söyleyen Kurul üyeleri, faz-3 çalışması tamamlanmış, güvenilir, yan etkisine saptanmamış, etkinliği kuvvetli aşıların vatandaşlara uygulanması gerektiğini söyleyerek, bu süreci yakından takip ettiklerini belirtti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.