Koronavirüs Aşısında Tasarrufa Gidildi, Aşılanacak Kişi Sayısı Artırılıyor…

Koronavirüs Aşısında Tasarrufa Gidildi, Aşılanacak Kişi Sayısı Artırılıyor…

Koronavirüs aşısında tasarrufa gidildi, aşılanacak kişi sayısı artırılıyor… Aşılama uygulamasında yeni tip şırıngalara geçiş sağlanacak. İşte detaylar...

Koronavirüs aşısında tasarrufa gidildi, aşılanacak kişi sayısı artırılıyor… 

Avrupa İlaç Ajansı, koronavirüs aşı şişelerinden artık 6 doz çekileceğini söyledi. Yeni bir tür şırınga ile koronavirüs aşılarından 5 doz yerine artık 6 toz çekilecek.

yeni-siringalar.jpg

Bu sistem sayesinde aşı uygulanacak olan kişi sayısı yüzde 20 oranında arttırıldı.

Böylece Biontech ve Pfizer tarafından üretilen koronavirüs aşısının ürün bilgileri, Avrupa İlaç Ajansı tarafından değiştirildi.

Süper şırıngalar olarak adlandırılan yeni tür şırıngalar ile koronavirüs aşısında, şişenin dibinde kalan kısımlarda kullanılarak, bir doz daha aşı elde edilecek.

Avrupa İlaç Ajansı, Türk bilim insanlar insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kurucu ortakları olduğu Biontech firması ile birlikte Amerikan İlaç Firması Pfizer'in ortak geliştirdiği aşının şişesinden, artık 5 doz yerine 6 doz aşı sağlanacak.

yeni-siringalar-001.jpg

Avrupa İlaç Ajansı'nın Biontech aşısının ürün bilgilerinin güncellenmesinin ardından, aşılardan yüzde 20 oranında daha fazla doz elde edildiğini ve düşük ölü hacim iğneli denen şırıngaların kullanılacağı açıklandı.

YENİ ŞIRINGALAR SAYESİNDE 1 DOZ FAZLADAN AŞI ÇIKACAK!

Yeni şırıngalar sayesinde 1 doz fazladan aşı çıkacak! Avrupa İlaç Ajansına göre şu an kullanılan şırıngalar nedeniyle şişelerden sadece 5 doz aşı elde edilebiliyor. Şişelerin dibinde kalan doz miktarı ise 0,3 milimetrenin altında kaldığını, normal şırıngaların bunu çekemediğini dile getirildi.

Avrupa İlaç Ajansı, şişelerin dibinde kalan aşıların birbiriyle karıştırılmasını yasak olduğunu da aksetti. Bundan dolayı şişenin dibinde kalan kısım atılmak zorunda kalıyor.

Avrupa İlaç Ajansına göre aşıya olan ihtiyacın fazla olduğu bu dönemde, normal şırıngalardan dolayı atılan tozun, özel şırıngalar sayesinde çekileceğini söyledi.

yeni-siringalar-002.jpg

Yeni şırıngaların en fazla 35 milimetre sıvı çekebildiğini ve 1 şişeden 6 dozu çıkarmanın mümkün olabileceğini söylüyor.

Ölü hacim iğneli şırınga’dan Avrupa Birliği üyesi olan birçok ülke şimdiden satın alma yoluna koyuldu.

Konuya yönelik açıklama yapan hekim ve eczacılar ise yeni şırıngaların şişenin dibinde hiç aşı bırakmadığını, bütün sıvıların çektiğini söylüyor.

Avrupa İlaç Ajansı, 21 Aralık tarihinde onaylanan Biontech ve Pfizer koronavirüsü aşısını 16 yaş ve üzeri kişilerde uygulayacağını açıkladı.

Avrupa Birliği, komisyonu bu açıdan 300 milyon doz satın aldığını ve Biontech-Pfizer aşısı için ek siparişlerin geldiği ifade etti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.