Kocasının Maaşını Beğenmedi, Yargıtay Kusurlu Buldu!

Kocasının Maaşını Beğenmedi, Yargıtay Kusurlu Buldu!

Kocasının maaşını beğenmedi, Yargıtay kusurlu buldu! Yargıtay’dan yine emsal niteliğinde bir karar çıktı. Kocasının maaşını beğenmeyen kadın, kusurlu bulundu.

Kocasının maaşını beğenmedi, Yargıtay kusurlu buldu!

Yargıtay’dan yine emsal niteliğinde bir karar çıktı. Kocasının maaşını beğenmeyen kadın, kusurlu bulundu.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi emsal niteliğinde bir karara imza attı. Kocasını hor gören kadını kusurlu saydı. Kendisini çalışmaya zorlayan kocasını “yetersiz para kazanıyorsun, maaşın düşük” şeklinde sözlerle aşağılayıp hor gören kadının kusurlu olduğuna hükmetti. Kadının kocasına karşı sarf ettiği sözler, kocanın kişisel haklarına saldırı niteliğinde olması ve tazminat sebebi olarak Yüksek Mahkeme tarafından hükmedildi.

mahkeme.jpg

“DAVACI KADIN TAM KUSURLU”

“Davacı kadın tam kusurlu” Aile mahkemesine müracaat eden ve geçimsizlik yaşayan çift, boşanma davası açtı. Davacı olan erkek taraf, eşinin devamlı olarak “maaşın az, sen yeterince para kazanamıyorsun” şeklinde sözler sarf ettiğini, kendisini küçük düşürerek, hor gördüğünü iddia etti. Karşı davacı olan kadın ise kocasının kendisine şiddet uyguladığını öne sürdü.

Delilleri ve ifadeleri dinleyen mahkeme boşanmaya neden olan olayda, davacı olan kadının tam kusurlu olduğu sebebiyle kadının davasının reddine ve erkeğin davasının kabulüne karar vererek çifti boşadı.

Davacı kadın verilen kararı istinaf mahkemesine götürünce devreye Bölge Adliye Mahkemesi girdi, mahkeme tarafların eşit kusurlu olduğuna hükmetti. Kararın ardından davacı koca, temyize gidince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

mahkeme-001.jpg

“ERKEĞİN KİŞİSEL HAKLARINA SALDIRILMIŞTIR”

“Erkeğin kişisel haklarına saldırılmıştır” Yargıtay açıkladığı kararında eşinin kazancıyla dalga geçen kadını ağır kusurlu buldu. Açıklanan kararda şu ifadelere yer verildi:

“Davacı tarafın erkeğe kusur bulduğu şiddet olaylarından sonra iki tarafın barıştığı ve evliliğin devam ettiği anlaşılmıştır, bu vakada erkeğe suç yüklenemeyeceği ortadadır. Bununla birlikte davacı-davalı kadının birden çok kez erkeğe yeterli para kazanmadığını söyleyerek güven sarsıcı sözler ifade ederek erkeği aşağıladığı, hor gördüğü anlaşılmıştır. İki tarafın da kusurlu davranışları dikkate alındığında, evlilik birliğinin temelden sarsılmasında kadının erkeğe göre daha ağır kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Erkeğin kişilik haklarına saldırı teşkil eden kusurlu davranışlar sonucunda kadın daha ağır kusurludur, bu şartlar ışığında davacı erkek yararına Türk Medeni Kanunu’nun 174/1-2 koşulları ortaya çıkmıştır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.