Kısıtlamalar Hakkında Son Dakika… Hafta Sonu Kısıtlaması Gevşetiliyor mu? Bakan Koca Açıkladı…

Kısıtlamalar Hakkında Son Dakika… Hafta Sonu Kısıtlaması Gevşetiliyor mu? Bakan Koca Açıkladı…

Yapılan toplantı sonrası açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu virüsün arttığını, 33 ilde bu virüsün görüldüğünü söyledi.

Kısıtlamalar hakkında son dakika… Hafta sonu kısıtlaması gevşetiliyor mu? Bakan Koca açıkladı… Yapılan toplantı sonrası açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu virüsün arttığını, 33 ilde bu virüsün görüldüğünü, kişisel tedbirlerin önemli olduğunu, maske kuralının ihmal edilmemesini ve sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiğini dile getirdi.

Mutasyonun ülke genelinde yayıldığını, birçok kişide mutasyonlu virüsün tespit edildiğini, küçük bir partikülünün bile hastalık yaratacak seviyesinde olduğunu söyleyen Bakan Koca, bu virüsün daha kolay bulaştığını aktardı.

kisitlamalar-ne-zaman-kalkacak.jpg

Yapılan toplantı sonrası açıklamada bulunan Bakan Koca, tedbirlerin gevşetilmeyeceğini, alınan tedbirlerin süreceğini, vatandaşlarında rehavete kapılmamasını istedi. Mutasyona yönelik ek tedbirlerin gelmeyeceğini belirterek, kurallara uyulmasını istedi.

Hafta sonu kısıtlamasının kalkmayacağını söyleyen Bakan Koca, alınan tedbirlerin şu an için yeterli olduğunu, ek tedbirlere ihtiyaç duyulmadığını, sokağa çıkma kısıtlamasının gevşetilmeyeceğini belirtti.

‘Nüfusun Yüzde 60’ının Aşılama Çalışmasından Geçmesi Lazım!’

‘Nüfusun yüzde 60’ının aşılama çalışmasından geçmesi lazım!’ diyen Sağlık Bakanı Koca, şu an 3 milyona yakın kişinin aşılandığını, koronavirüs salgınına karşı tek silahın aşı olduğunu ve bu süreçte herkesin aşılama çalışmasından geçmesi gerektiğini söyledi.

Salgının yayıldığını söyleyen Bakan Koca, aşılama çalışması sonrası vaka sayılarını arttığını, istenilen düzeye ulaşmadığını, vatandaşın aşılama sonrası rahat davrandığını, fakat belli bir kesimin aşılanmasının sürdüğünü aksetti.

Yeni tip koronavirüsünde vaka sayılarındaki artışta büyük payı olduğunu aktararak, kalabalık ortamların virüse davetiye çıkardığını, kapalı ortamlarda ise 10 dakikadan fazla durulmaması gerektiğini belirtti.

kisitlamalar-ne-zaman-kalkacak-001.jpg

‘Kademeli Olarak Yapılan Aşılama Çalışmasında 2’nci Doza Geçildi’

‘Kademeli olarak yapılan aşılama çalışmasında 2’nci doza geçildi’ diyen Sağlık Bakanı Koca, kendisinin de Bilim Kurulu üyeleri ile birlikte Ankara Şehir Hastanesi’nde 2’nci doz aşısını yaptırdığını belirtti.

Aşılama sürecinde herkesin aşı olması için ellerinden geleni yapacaklarını, bu süreçten herkesin geçmesi gerektiğini, nüfusun yüzde 60’ına yakınının aşılanmasını, vaka sayılarının arttığını söyleyerek, virüsün mutasyon evresinden geçtiğini, bunun insanlık için tehlike arz ettiğini açıkladı.

Yaklaşık 3 milyon kişinin aşılama çalışmasından geçtiğini aktaran Bakan Koca, yüz yüze eğitime geçecek olan öğretmenlerin ise Şubat ayı sonu itibariyle aşılanacağını, süreci hızlandıracaklarını, aşılama programı çerçevesinde hareket ettiklerini söyledi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.