Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Karda Araba Sürmekten Korkmayın.

Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Karda Araba Sürmekten Korkmayın.

Kış lastiği alırken nelere dikkat edilmeli? Karda araba sürmekten korkmayın. İşte hangi kar lastiğinin aracınız için daha doğru olduğu.

Kış lastiği alırken nelere dikkat edilmeli? Karda araba sürmekten korkmayın. İşte hangi kar lastiğinin aracınız için daha doğru olduğu.

Özellikle Ankara gibi kışın sert geçtiği kentlerde kar lastiği, yani kış lastiği şart. Kış lastiği testi 4 ana bolüme ayrılıyor: Kar, ıslak, kuru ve maliyetler. Kar ve ıslak zemin gibi önemli bölümler, genel değerlendirmede yüzde 30 ağırlığa sahip. Kuru zemin ve maliyetlerin ağırlığı ise yüzde 20.

kar-lastik.jpgGüvenlikle ilgili test disiplinindeki kötü notlar "dengeli" özelliklere sahip olmasını engelliyor. Disiplinler 1-6 arasında notlarla değerlendirilir. 1 en iyi, 6 ise en kötü not.

ISLAK VE KARLI ZEMİNLERDE DİNAMİK SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ 

Artılar Islak ve karlı zeminlerde dinamik sürüş özellikleri sunan çok iyi bir kış lastiği; başarılı yönlendirme tepkileri; hoş direksiyon hissi; yüksek aquaplaning güvenliği, başarılı fiyat/performans oranı; uzun ömür.

Artılar Çok iyi fiyat/performans oranına sahip çok iyi bir kış lastiği: karlı zeminde dengeli yanal tutunma ve en iyi sürüş özellikleri; yüksek geri bildirimli hassas yönlendirme, yüksek ekonomi; açık ara farkla en uzun ömür.

ISLAK ZEMİN KABİLİYETİNE SAHİP BİR KIŞ UZMANI

Etkileyici ıslak zemin kabiliyetine sahip bir kış uzmanı; aquaplanıngde çok yüksek güvenlik. Islak ve karlı zeminde kısa fren mesafeleri: uzun ömür; çok iyi fiyat/performans oranı.

Karlı zeminde dengeli ve güvenli sürüş özellikleri ve kısa fren mesafeleri: kuru zeminde dinamik sürüş özellikleri, hassas yönlendirme ve başarılı fren kabiliyeti: yüksek konfor; sessiz yuvarlanma.

Karlı ve ıslak zeminde çok başarılı bir premium kış lastiği; tüm zeminlerde dengeli yanal tutunma ve yönlendirme; yüksek yuvarlanma konforu.

Eksiler: Uzayan fren mesafeleri, düşük yuvarlanma direnci, vasat aquaplaning özellikleri. Kuru zeminde önden kayma eğilimli sürüş özellikleri ve vasat fren kabiliyeti, kısıtlı ömür.

kar-lastik-001.jpgPAHALI LASTİKLER FİNALDE EN ÖNDE

Testlerde ilk bakışta büyük sürprizler görünmüyor: Pahalı premium markalar ön sıralarda! Bu da iyi performansın maliyetinin yüksek olduğunu gösteren bir kanıt.

Yüksek kaliteli lastiklerin olduğu bir karşılaştırmada ucuz lastiklerin son sıralarda yer alması ise normal. Buna rağmen aynı fabrikada üretilen farklı markalandırılmış 2. kalite lastikler de kötü performans sergilemediler.

KIŞ LASTİĞİNDE EN ÖNEMLİ KRİTER YENİ TARİHLİ OLMASI

Kış lastiğinde en önemli kriter yeni tarihli olmasıKış lastiği alırken, bilinen markalardan almakta fayda var. Ancak bütçe yeterli değilse, markası ne olursa olsun, 8 derecenin altındaki sıcaklıklarda mutlaka kar lastiği kullanmak şarttır. Kış lastiğinde en önemli kriter yeni tarihli olması. Kar lastiği alırken, tarihinin çok eski olmamasına özen gösterilmeli.

Hiç kullanılmamış da olsa, üzerinden yıllar geçmiş olan kış lastiklerinin alınmamasında fayda var. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.