"Kesinlikle Cenazemde Olmasınlar!"

"Kesinlikle Cenazemde Olmasınlar!"

"Kesinlikle cenazemde olmasınlar!" Ünlü Profesör Doktor Orhan Kural'ın vefatının ardından, daha önce video olarak çektiği vasiyeti ortaya çıktı.

"Kesinlikle cenazemde olmasınlar!"

Ünlü Profesör Doktor Orhan Kural'ın vefatının ardından, daha önce video olarak çektiği vasiyeti ortaya çıktı.

Prof. Dr. Orhan Kural, Koronavirüs nedeniyle tedavi için kaldırıldığı hastanede yaşama daha fazla tutunamadı hayatını kaybetti. Kural'ın vefat haberinin ardından, çevreci kişiliğini yansıttığı bir vasiyeti ortaya çıktı. Kural, bir kişiye hakkını özellikle helal etmediğini söylemedi.

Kural'ın çektiği vasiyet videosunda sözlerine "Merhaba. Bunu dinliyorsanız, ben bu hayatta değilim artık" diye başladığı görüldü.

"CENGİZ KUZU'YU HİÇ AFFETMEDİM"

"Yaşarken bu videoyu çektim. Bugüne kadar insanları üzdümse özür dilerim. Vatandaşlık görevimi yapmaya çalıştım. Sizlere daha iyi bir dünya bırakmaya çalıştım. Çocuklarınızın daha iyi yaşamasına çalıştım. Adaletli, daha yaşanabilir bir dünya yaratmak için elimden geleni yapmaya çalıştım. Bu arada özellikle beni çok üzen Cengiz Kuzu'yu hiçbir zaman affetmedim. Burada da açıklamak istiyorum. Lütfen gayretli insanları engellemeyin. Onların hevesini kırmayın. Cengiz Kuzu'nun yaptığı gibi.

Vasiyetimi hazırladım gayet muntazam bir şekilde. Resmiyete koydum. En önemli isteklerimden biri kamu yararına bu kadar çalışarak oluşturduğum Türkiye Gezginler Derneği'nin yaşaması. Kurduğum Gezi Evi'nin devam etmesi.

Bir beton yığını iken onu tarihi ev haline getirdiğim Ahırkapı'daki binamızın fonksiyonuna devam etmesi, konsolosluk olarak hizmet vermesi bakımından. Aynı zamanda tek ağaçla alıp, koru haline getirdiğim Fener Köyü'ndeki çiftliğin de devam etmesi yönünde kızımdan istekte bulundum.

Ayrıca yazılı olarak bildirdim.  Bu arada vasiyetimde yazdım. 9 yılı bölüm başkanı olarak 44 yıl İTÜ Maden Mühendisliği bölümünde hizmet verdim. Bu öğrencilerimi çok sevdim. Onlarla ortak çalıştım. Onlara bir burs imkanı sağlıyorum. Orhan Kural bursu yapılacaktır. Bu konuda Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı'na belli bir para bıraktım.

"CENAZEME GELMESİNLER"

Gelelim son olarak cenazeme. Annem, babam ve kardeşimin yattığı hazır olan Zincirlikuyu'daki mezarıma kaldırılacağım. Cenazenin Zincirlikuyu Camii'nden yapılmasını istiyorum. Çünkü diğer camilerde trafik sıkışıklığı oluyor. Orası daha rahat park bakımından. Benim cenazeme kesinlikle kürk giyenler, bilmiyorum yaz mı olacak, kış mı olacak ama.

Ve faal avcılar gelmesinler istemiyorum kesinlikle. Özellikle hayvan ticareti yapanlar gelmesinler. Bir tane bile cenazemde canlı çiçek istemiyorum. Belediye başkanları dahil yollamasınlar. Onun yerine eğitim kurumlarına bağışta bulunsunlar.

ÇEKÜL Vakfı aracılığıyla ağaç diktirirlerse daha da sevinirim. Benim sembolüm hayatım boyunca kitaplarımın dışında tahta kediler oldu. Onları da beraberinizde getirirseniz renklilik katarsınız cenazeme. Eğer size hediye ettimse lütfen beraberinizde getirin.

CENGİZ KUZU - ORHAN KURAL

Prof. Dr. Orhan Kural'ın maden mühendisliği bölüm başkanı olduğu İTÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Olan Cengiz Kuzu, Kural'a emekli olması için baskı yapmıştı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.