Kavala Dosyası Genel Kurula Sevk Edildi!

Kavala Dosyası Genel Kurula Sevk Edildi!

Kavala dosyası genel kurula sevk Edildi! 15 Temmuz darbeye teşebbüs soruşturmaları gereği tutuklu bulunan Gezi parkı olaylarının finansörü olduğu iddia edilen Osman Kavala’nın AYM başvurusu genel kurul ’da…

Kavala dosyası genel kurula sevk edildi!

15 Temmuz darbeye teşebbüs soruşturmaları gereği tutuklu bulunan Gezi parkı olaylarının finansörü olduğu iddia edilen Osman Kavala’nın AYM başvurusu genel kurulda…

2017’den bu yana tutuklu bulunan Osman Kavala, Anayasa Mahkemesine bireysel olarak başvuruda bulunmuştu. Kavala, tutukluluğunun hukuki olmadığı ve “kişi güvenliği ve hürriyeti hakkının ihlal edildiği” iddialarıyla Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru bugün Anayasa Mahkemesinin gündemindeydi.

Anayasa Mahkemesi birinci bölüm tarafından başvuru niteliği esas alınarak karara bağlanması gerektiği için iç tüzüğün 28. Maddesiv3 numaralı fıkrasına dayanarak başvurunun Genel Kurul’a sevk edilmesine karar verdi.

osman-kavala-davasi-neydi.webp

NEYDİ OSMAN KAVALA DAVASI?

1 Kasım 2017’de tutuklanan Osman Kavala, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Gezi Parkı olaylarıyla ilişkilendirilmiş ve 2 yıl 4 ay tutuklu şekilde yargılandıktan sonra 18 Şubat tarihinde serbest bırakılmıştı.

Kavala’nın tahliye işlemleri devam ederken, 15 Temmuz darbeye teşebbüs soruşturması kapsamında cezaevine giden emniyet görevlileri tarafından tekrar gözaltına alındı. Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs suçundan tutuklanan Osman Kavala, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu’na gönderildi.

Bahsi geçen Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs suçundan Osman Kavala’nın yargılanmasına ise 18 Aralık’ta başlanacak. 36. Ağır Ceza Mahkemesinde davası görülecek olan Osman Kavala’nın yargılanmasına yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de devreye girmiştir.

Aralık 2019 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi siyasi nedenlerle Osman Kavala’nın tutuklandığına hükmederek ihlalin ortadan kaldırılması için tahliye çağrısında bulunmuştu. Yetkili mahkemenin çağrıya uymaması üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Osman Kavala kararının uygulanması için denetimleri başlatmıştı.

 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.