Kafe ve Restoranların Açılma Tarihi 5 Maddelik Önerge İle Erkene mi Alındı?

Kafe ve Restoranların Açılma Tarihi 5 Maddelik Önerge İle Erkene mi Alındı?

Kafe ve restoranların açılma tarihi 5 maddelik önerge ile erkene mi alındı? Önerge, ne gibi maddeleri barındırıyor? İşte detaylar...

Kafe ve restoranların açılma tarihi 5 maddelik önerge ile erkene mi alındı? Önerge, ne gibi maddeleri barındırıyor? İşte detaylar...

Koronavirüs salgını neticesinde devlet ekonomik olarak halka ve işletmelere destek olmaya devam ediyor. Fakat alınan tedbirler kapsamında kapatılan kafe ve restoranlar bir hayli zor durumda. Kafe ve restoran sektör temsilcileri ise aşılama başlamadan önce 5 maddelik öneride bulundu. İşte tüm detaylar…

kafe-ve-restoranlar-acilacak-mi.jpg

Salgının ikinci dalgasında tamamen kapanan kafe ve restoranlar ekonomik olarak zor dönemler yaşadı. Bazı işletmeler ise bu süreçte evlere servisi yaparak ayakta kalmaya çalıştı.

Kira ödemelerini yapamayan kafe ve restoranların, açılma süreleri uzarsa yüzde 30’luk kısmının açılmamak üzere kapatılacağı açıklandı.

Bundan dolayı sektör temsilcileri kafe ve restoranların belli kurallar çerçevesinde açılması gerektiğini söyleyerek, 5 maddelik bir önerge sundu.

SUNULAN ÖNERGEDE YER ALAN MADDELER İSE ŞU ŞEKİLDEDİR

Sunulan önergede yer maddeler ise şu şekildedir. Restoranların sert tedbirler çerçevesinde açılması gerektiğini, alınan tedbirlere uyulmadığı takdirde tekrar kapatılabileceğini, HES kodu ile girişlerin yapılması gerektiğini, aşılama çalışmasında yeme-içme sektöründe çalışanlara öncelik verilmesini, hijyen kurallarına en katı şekilde uyulmasını, masalarda sosyal mesafe kuralına dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

kafe-ve-restoranlar-acilacak-mi-001.jpg

Sektör temsilcileri bu kurallara uymayanların cezalandırılmasını, aksine bir durumda ise tekrar kapanma sağlanmasını söyledi.

‘AVM VE UÇAKLARA HES KODU İLE GİRİLİYORSA BU SİSTEM RESTORANLARA DA UYGULANMALI’

‘AVM ve uçaklara HES kodu ile giriliyorsa bu sistem restoranlara da uygulanmalı.’ diyen Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Ramazan Bingöl restoranların açılması gerektiğini, AVM'lere ve uçaklara HES kodu ile giriliyor sağlanıyorsa restoranlara da bu sistemin uygulanmasını, alınacak en sert tedbirlere razı olduklarını, kurallara uymayanlara ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

kafe-ve-restoranlar-acilacak-mi-002.jpg

Sözlerini sürdüren Bingöl, kurallara uymayanların ifşa edilmesi gerektiğini, restoranların açılması durumunda ellerinden geleni yapacaklarını, kurallara uyanlara güvenli restoran belgesi verilmesini, bu belge için restoranların incelenmesi gerektiğini aktardı.

‘DEVLETİN BU SÜREÇTE İŞLETMELERE SAHİP ÇIKMASINI BEKLİYORUZ’

‘Devletin bu süreçte işletmelere sahip çıkmasını bekliyoruz.’ diyen Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer ise 10 ayda 4 ay çalışabildiklerini, açık oldukları dönemlerde ise kısıtlamaların olduğunu, restoranların bir an önce açılması gerektiğini, çalışan ve müşterilerin HES kodu ile giriş yapacağını açıkladı.

Restoranların güvenli turizm sertifikasına sahip olduğunu söyleyen Demirer, bu tedbirlerin yeterli olduğunu vurgulayarak, aşılama programında yeme içme sektörünün öne alınmasını, fakat açılırken saat kısıtlamasının olmaması gerektiğini, sosyal mesafe kuralına uyulmasını söyledi.

kafe-ve-restoranlar-acilacak-mi-003.jpg

Açılma sürelerinin uzayacağı takdirde yeme içme sektörünün yüzde 30’unun kapatılacağını, işletmelerin sigorta KDV gibi ödemelerini yapamadıklarını, ödemelerde sorun yaşadıklarını, devletin işletmelere sahip çıkması gerektiğini, yapılandırma ödemelerinin yeniden tarihlendirilmesi gerektiğini ve kira ödemelerinin ertelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.