Kafe ve Restoranlar 8 Tedbir Maddesi İle Açılıyor!

Kafe ve Restoranlar 8 Tedbir Maddesi İle Açılıyor!

Kafe ve restoranlar Mart ayında 8 tedbir maddesi ile açılıyor mu? Kafe ve restoranlar, ne gibi hususları göz önünde bulunduracak?

Kafe ve restoranlar Mart ayında açılıyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart ayında kademeli normalleşme yaşanacağını açıkladı. Bundan dolayı Türk Standartları Enstitüsü kafe ve restoranlar hakkında veriler paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalar yaptı. Mart ayında normalleşme sürecinin başlayacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa yönelik sevindirici haber verdi. 

kafe-restoran-aciliyor.webp

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası Mart ayında normalleşme sürecinin başlayacağını açıkladı. Bunun dışında kafe ve restoranlar Mart ayında tedbirlerle açılıyor. Türk Standartları Enstitüsü konuya ilişkin açıklama paylaştı. İlk olarak bu tür işletmelerin 8 tedbir maddesi ile açılacağını söyleyen Türk Standartları Enstitüsü, şartları sıraladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart ayında kademeli normalleşme sürecinin başlayacağını, bu süreçte esnafın rahatlayacağını söyledi. Bundan dolayı Türk Standartları Enstitüsü bu tür işletmelerin alacağı önlemleri sıraladı. İlk olarak kafe ve restoran gibi işletmelere gelen kişilere Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorulacak. HES kodu olmayan kişi veya kişiler işletmeden içeri alınmayacak.

kafe-restoran-aciliyor.jpg

Bunun dışında ateş ölçüm testi yapılarak, yüksek ateşli kişiler içeri alınmayacak. İşletmeler kapasite sınırı koyarak, fazla kişi kabul etmeyecek. İç ve dış bölümler için kişi kapasitesi ön planda tutulacak. Müşteri sayısı işletmelerde belirli düzeyde olacak.

Masalarda Sosyal Mesafe Kuralı Ön Planda Olacak!

Bunun dışında masalarda sosyal mesafe kuralı ön planda olacak. İşletmeler masaları ona göre ayarlayacak. Kişiler masalarda karşılıklı oturamayacak. Oturma şekli çapraz olacak. Öte yandan yemek için hazırlanan çatal ve kaşıklar paketli olacak. Temizlik ve sosyal mesafe kuralına dikkat edilecek.

kafe-restoran-aciliyor-001.jpg

Bu nedenle kafe ve restoranlar denetim altına girecek. Denetim sonucunda uygun görülen işletmeler Sağlık Bakanlığı tarafından temiz belgesi alacak. Masalarda hijyen maddeleri yer alacak. Bunun sonucunda bu hususlara dikkat eden işletme bakanlık tarafından COVİD-19 Güvenli İşletme belgesi alacak. Belge 1 yıl süreyle geçerli olacak. Bunun dışında maske her esnada çıkarılmayacak. Sadece yemek yeme durumunda çıkarılacak. Öte yandan canlı müzik uygulaması yapılamayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart ayında belli kurallar çerçevesinde normalleşmenin yaşanacağını söyledi. Kademeli olarak sokağa çıkma yasağının kaldırılacağı belirtildi. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.