Kafe ve Restoran Gibi İşletmelere Yapılacak Olan Destek Ödemesinin Detayları… Hangi İşletme, Nasıl Yararlanacak?

Kafe ve Restoran Gibi İşletmelere Yapılacak Olan Destek Ödemesinin Detayları… Hangi İşletme, Nasıl Yararlanacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kafe ve restoran gibi işletmelere destek ödemesi yapacağını açıkladı. İşte detaylar...

Kafe ve restoran gibi işletmelere yapılacak olan destek ödemesinin detayları… Hangi işletme, nasıl yararlanacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, destek ödemesinin müjdesinin detaylarını paylaştı. Cirosu 2020 yılında yüzde 50 ve üzeri azalan işletmelere, kaybının yüzde 3'ü kadar bir ödeme yapılacak.

kafe-restoran-destek.jpg

Sektör temsilcisi ise konuya yönelik açıklama yaparak ödemelerin can suyu olacağını fakat kafe ve restoranların HES kodu ile açılması gerektiğini söyledi.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektör kafe ve restoranlar oldu. Bunu göz önünde bulunduran Cumhurbaşkanı Erdoğan yeme-içme sektörüne destek ödemesi yapılacağını dile getirdi.

Koronavirüs neticesi ile alınan tedbirler sonucu faaliyetleri kısıtlanan ve cirosu 2019 tarihinde 3 milyon lira ve altı olan restoran, lokanta, kafe gibi sektörlere destek ödemesi yapılacağını açıkladı.

Yüzde 3 Oranında Ödeme Sağlanacak

Yüzde 3 oranında ödeme sağlanacak. Öte yandan 2020 tarihinde cirosu yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelere ise 40 bin liradan fazla olmamak şartıyla, yüzde 3'ü kadar ödeme yapılacağı açıklandı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer, bu ödemelerin olumlu karşılandığını fakat bu oranın yüzde 3 ile sınırlandırıldığını çünkü verilecek olan paranın orta ve üst ölçekli işletmelere destek olmayacağına dile getirdi.

kafe-restoran-destek-002.jpg

Sözlerini sürdüren Demirer, KDV indiriminin 31 Aralık tarihine kadar sürmesini, bunun dışında işletmeler açıldıktan sonra işveren payının ve SGK işçi payının devlet tarafından karşılanmasını talep etti.

Hangi İşletme Ne Kadar Alacak? İşte Detaylar…

Hangi işletme ne kadar alacak? İşte detaylar… Tüm Restoran ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl ise desteği olumlu karşıladıklarını fakat HES kodu ile yeme-içme sektörünün açılmasını istediklerini, hijyen ortamı ve enfeksiyon kontrolü olacağını, alınan kurallara uyulacağını, sosyal mesafe kuralına göz önünde bulunduracağını dile getirdi.

2019 yılının cirosu 3 milyon lira, altı olan işletmelerin ve cirosu 2020 yılında yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerin listesi yapılıyor. Ödemelerden bir defa yararlanan işletme ise ikinci defa yararlanamayacak.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmî Gazete ‘de yayınlandıktan sonra verilen koşullara uyan işletmelere ödeme sağlanacak.

kafe-restoran-destek-001.jpg

Destekten yararlanma koşulları ise Ticaret Bakanlığı sayfasının internet sitesinde yayınlanacak.

2019 yılında küçük bir restoranın cirosu 80 bin lira, 2020 yılında ciro kaybı 40 bin liraysa bu oranın %3’ü hesaplanacak.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.