Kadına Şiddet Formu Güncelleniyor; Pilot Uygulama Ankara’da!

Kadına Şiddet Formu Güncelleniyor; Pilot Uygulama Ankara’da!

Kadına şiddet formu güncelleniyor; Pilot uygulama Ankara’da!Bakanlık, kadına yönelik şiddet formunun güncellendiğini duyurdu. İlk uygulama Ankara’da!

Kadına şiddet formu güncelleniyor; Pilot uygulama Ankara’da!

Bakanlık, kadına yönelik şiddet  formunun güncellendiğini duyurdu. İlk uygulama Ankara’da!

İçişleri Bakanlığı özellikle son günlerde artan Kadına yönelik şiddet üzerinde yeni bir çalışmayı gündeme getirdi. Aile içi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt ve Risk Değerlendirme Formu’nun güncellendiğini duyurdu. Bakanlık pilot uygulamanın 4 Ocak Pazartesi günü Ankara’da başlatılacağını belirtti.

siddet.jpg

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda alınan tedbirler her geçen gün artarak devam ediyor. Bu kapsamda Aile içi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt ve Risk Değerlendirme Formu güncellendi. Formun güncellenmiş halinde yer alan 22 soru ile 6284 sayılı kanun kapsamında işlenmiş olan suçlar detaylı olarak ele alınacak. Bu anlamda ortaya çıkan sonuçlar risk ve analizlerin daha etkin yapılabilmesini sağlayacak. Ay sonuna kadar ülke genelinde yaygınlaşması beklenen uygulama 4 Ocak Pazartesi günü Ankara’da başlayacak.

DÜNYADA MEYDANA GELEN OLAYLAR İNCELENEREK HAZIRLANDI

Dünyada meydana gelen olaylar incelenerek hazırlandı! İçişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı uzmanları tarafından yeni form, dünya çapındaki örnekleri incelenerek büyük titizlikle hazırlandı. Formun hazırlanması sırasında paydaş olan tüm kurum ve kuruluşların, derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının önerileri de alındı.

kadina-siddet.jpg

MAĞDURLARIN DEĞERLENDİRMELERİ DİNLENDİ

Mağdurların değerlendirmeleri dinlendi! Forma son şeklini vermek için kadın sığınma evlerinde kalan mağdur kadınların formu cevaplandırmaları sağlandı. Bu yöntemle hazırlanan yeni form, analiz çalışmaları ve risk değerlendirmesi yapılması için uygulayıcılara gönderildi. Form anket şeklinde memnuniyet, puanlama, hassasiyet durumunu ölçmeyi hedefliyor.

FORMDA ŞİDDETİN TANIMINA DETAY VERİLDİ

Formda şiddetin tanımına detay verildi. İlk olarak Ankara’da uygulanmaya başlayacak olan yeni formda fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik şiddet 4 ayrı soru haline getirildi. Yeni forma göre, şiddetin tanımları farklı başlıklar halinde vurgulanarak detay verildi, ayrıca bu formda yalnızca şiddete uğrayan değil, şiddetten etkilenen aile bireyleri de soruldu, şiddet sıklığı detaylandırıldı.

aile-ici-siddet.jpg

Musallat olma, ısrarlı takip durumu zaman ve yer bildirilerek ele alındı ve ilk defa şiddetin uygulandığı mekan ve mağdurun o anki durumunun tespitine çalışıldı. Risk artırıcı durumlar fail ve mağdur açısından detaylı bir şekilde ele alındı. Töre ve namus cinayetlerinin geçmişi incelendi ve boşanma aşamasındaki etkisi detaylandırıldı. Silah durumu ve silaha erişim kolaylığı dikkate alındı. En önemlisi çocukların şiddetten ne kadar etkilendiği ve bu etki kapsamında önleyici ve koruyucu önlemler alınması kararları vurgulandı.

KORUYUCU TEDBİRİN ETKİNLİĞİ ARTIRILACAK

Koruyucu tedbirin etkinliği artırılacak. Hakim, mülki amir ve kollukların mağduru korumak için verdiği tedbir kararının etkinliği artırılacak. Mağdurun barınma yeri konusundaki tereddütleri giderecek kapsamda uygulama yapılacak. Hakim ve kollukların faile yönelik önleyici karar alabilmesi etkinliği de bu yeni formla birlikte artırılacak.

Mağdura yönelik vaka bazlı çalışma yapan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin işlevselliği artırılacak. Failin risk durumu eğilimi hakkında çalışma yapılacak. Hazırlanan yeni formdaki detaylar devletin diğer kurumları ile paylaşılarak kadına yönelik şiddet konusunda çözüme yönelik yardımcı olacak.

CİNSEL SUÇ MAĞDURLARI İÇİN DAHA GÜÇLÜ ADIMLAR ATILACAK

Cinsel suç mağdurları için daha güçlü adımlar atılacak! Formlar hazırlanırken cinsel suçtan mağdur olmuş 18 yaşının altındaki şahısların ifadeleri Cumhuriyet savcısının talimatıyla Çocuk İzleme Merkezi, Adli Görüşme Odasında alınacak. Gerek duyulduğu takdirde mağdura, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmet Merkezinden kadın görevlilerin refakat etmesi sağlanacak.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.