İşte Koronavirüsün Kalıcı Hasarları… Türk Bilim İnsanları Aylarca Araştırdı

İşte Koronavirüsün Kalıcı Hasarları… Türk Bilim İnsanları Aylarca Araştırdı

İşte koronavirüsün kalıcı hasarları… Türk Bilim insanları aylarca araştırdı. Belli yaş grupları arasında araştırma yapıldı. İşte detaylar...

İşte koronavirüsün kalıcı hasarları… Türk Bilim insanları aylarca araştırdı. Belli yaş grupları arasında araştırma yapıldı. İşte detaylar...

Koronavirüsü atlatmış yaşlar üzerine inceleme yapan Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt ve ekibinin yaptığı araştırmalar büyük ses getirdi. Yapılan araştırmalarda koranavirüsün, gözden beyne giden sinirlerde kalıcı hasara yol açtığı tespit edildi.

koronavirus-kalici-hasar.jpg

Türk bilim adamı, ekibi ile birlikte koronavirüsün vücutta ne gibi hasarlar bıraktığına dair araştırmalar yaptı. 6 kişilik ekibiyle birlikte araştırma yapan Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt, koronavirüsün gözden beyine giden sinirlerde kalıcı hasar bıraktığını ortaya koydu.

koronavirus-kalici-hasar-001.jpg

Astronot hastalığı olarak bilinen bu durumda kişi kendini uzayda ya da boşlukta hissediyor. Bu da Dizziness hastalığına yol açıyor.

ARAŞTIRMALAR 37 KİŞİ ÜZERİNDE YAPILDI

Araştırmalar 37 kişi üzerinde yapıldı. Bu araştırma Türk bilim adamı Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt ve ekibi tarafından yapıldı. Araştırma koronanayı atlatmış kişilere, yaşları 11 ve 32 arasında değişen, 37 kişi üzerinde yapıldı.

koronavirus-kalici-hasar-002.jpg

Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt, koronavirüsü hafif semptomlarla atlatan kişilerin PCR testi negatif çıktıktan sonra 114 gün boyunca incelendiğini dile getirdi. Bu incelemeler kapsamında ultrason ve MR gibi görüntüleme cihazlarıyla tespit edilmeyen problemleri gün yüzüne çıkaran elektofizyolojik bir ölçümleme olduğunu söyledi. Bu teknik sayesinde görünmeyen problemlerin yüzde 100 tespit edildiğini aktardı.

koronavirus-kalici-hasar-003.jpg

Konuşmasını sürdüren Ahmet Bayazıt, iyileşen hastaların çoğunda Dizziness hastalığı olduğunu, koordinasyonların iyi yapılmaması durumunda kişilerde dengesizlik oluşacağını, gözden beyne giden sinirler de kalıcı hasar bıraktığını, dengesizlik, baş dönmesi gibi semptomların kalıcı olacağını dile getirdi.

YÜZ FELCİ VİRÜSÜ İLE BENZER NOKTASI GÖZE ÇARPTI

Yüz felci virüsü ile benzer noktası göze çarptı. Bunun dışında göz ve kulak bağlantıları arasında problemler bıraktığını, genç hastaların durumu hemen fark edemediğini, herhangi bir tedavisinin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Bayazıt, koronovirüsün kişide kalıcı bir duruma sebep olduğunu, koronadan iyileşen gençlerin ayakta durmakta zorluk çektiğini, koronavürüsü daha ağır geçirenlerin ise denge problemini daha dramatik yaşadığını yani koronovirüsün sonraki yıllarda denge problemi bırakacağına dile getirdi.

koronavirus-kalici-hasar-004.jpg

Yaptığı araştırmalarda bir bulguya daha ulaştığını belirten Prof. Dr. Bayazıt, koronovirüsün yüz felcine neden olan bir virüsle benzer saldırı mekanizmasına sahip olduğunu anlattı.

Fakat koronovirüs fark olarak daha fazla hasar bırakıyor. Vücuda hasar veren birçok virüs olmasına rağmen onların tedavisinin bulunduğunu açıklayan Prof. Dr. Bayazıt, koronovirüsün bıraktığı hasarlara yönelik, henüz bir tedavinin bulunmadığını dile getirdi.

koronavirus-kalici-hasar.jpeg

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.