İran Büyükelçisi Bakanlığa Çağrıldı

İran Büyükelçisi Bakanlığa Çağrıldı

İran Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan'da okuduğu şiirin ardından, İran dışişleri Bakanı sosyal medyadan tepki göstermiş, büyükelçimiz İran Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. Ankara, yaşananlara gereken tepkiyi verdi.

İran Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Azerbaycan'da okuduğu şiirin ardından, İran dışişleri Bakanı sosyal medyadan tepki göstermiş, büyükelçimiz İran Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. Ankara, yaşananlara gereken tepkiyi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'da katıldığı kutlama törenlerinde okuduğu şiirle dinleyenleri duygulandırmıştı. Şiirde bahsedilen yerlerin Güney Azerbaycan olarak bilinen ve bugün İran toprakları olarak anılan yerler olduğunu öne süren İranlı yetkililer şiire tepki gösterdi.

İran dışişleri Bakanı Cevat Zarif, sosyal medyadan paylaşım yaparak hedefine Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı koymaya kalkmıştı. İran bununla da kalmayıp, Türkiye'nin Tahran'daki İran Büyükelçisi Derya Örs'ü dışişleri bakanlığına çağırıp, dayanaksız iddialarını büyükelçiye de dile getirmişlerdi. 

iran-buyukelciligi.jpgTürkiye Cumhuriyeti Devleti duruma kayıtsız kalmadı. Ankara'daki İran Büyükelçisi, dışişleri bakanlığına çağrılıp, gerekli uyarılar yapıldı. Büyükelçiye, eğer Türkiye ile ilgili vir rahatsızlık varsa, bunun diplomatik kanallar üzerinden yapılabileceği, twitter üzerinden yapılan paylaşımın iki ülkenin ilişki düzeyine yakışmadığı vurgulandı.

Güney Azerbaycan Türklüğü de İran yönetiminin tavrını yadırgadı. Tebrizli bir grup Güney Azerbaycan Türkü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şiirinin son derece anlamlı olduğunu ifade etti. Şiirden duydukları memnuniyeti heyecanla anlatan Güney Azerbaycan Türkleri, İran yönetiminin garip bir ruh hali içinde olduğunu belirtti.

Güney Azerbaycan olarak anılan topraklar, bugün İran İslam Cumhuriyeti içerisinde yer alıyor. Türklük bilincini hiç kaybetmeden yaşatan Güney Azerbaycan Türklüğü, İran devletinin toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını sürekli dile getiriyor. 

Ancak İran yönetimi, ülke nüfusunun ciddi çoğunluğunu olusturan Güney Azerbaycan Türklüğü konusunda daimi olarak olumsuz bir bakış açısı sergiliyor. İran'da zaman zaman çıkan sokak olaylarına da Güney Azerbaycan Türklüğü katılmıyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.