İnternette Kişisel Verilerinizi En Çok Hangi Uygulama Topluyor?

İnternette Kişisel Verilerinizi En Çok Hangi Uygulama Topluyor?

İnternette kişisel verilerinizi en çok hangi uygulama topluyor? Kullandığınız uygulamalar kişisel verilerinize ne kadar ulaşabiliyor? Detayları haberimizde…

İnternette kişisel verilerinizi en çok hangi uygulama topluyor? Kullandığınız uygulamalar kişisel verilerinize ne kadar ulaşabiliyor?

Detayları haberimizde…

Whatsapp’ın Türkiye’de olay yaratan yeni gizlilik sözleşmesiyle beraber internet üzerinde kullanılan diğer uygulamaların kullanıcılar hakkında ne kadar bilgiye ulaştığı sorgulanmaya başlandı. Bu soruların cevabı olacak nitelikte bir araştırma yapıldı. Tabloda popüler internet uygulamalarının hangi bilgilere ulaştığına yer verildi.

Clario.co şirketinin yaptığı araştırma çalışması kafalardaki soru işaretlerine yanıt verecek şekilde hazırlandı. Clario, hangi şirketin ve uygulamanın hangi bilgilerinizi topladığını gösteren bir grafik hazırladı.

TÜM DETAYLAR YER ALIYOR

Tüm detaylar yer alıyor! Clario'nun hazırlamış olduğu grafiğin kişisel veriler sütununda isim, e-posta, yaş, cinsel yönelim, cinsiyet, medeni hal, dini inanış, ırk, yaşanan yer, iş unvanı, ev adresi, çalışma durumu, telefon numarası, sabit telefon numarası, evcil hayvan sahipliği, telefonun modeli, hobiler, ilgi alanları, boy, kilo, banka hesap bilgileri, anne kızlık soyadı, akraba,  mevcut işverenler, maaş, geçmiş işverenler, sosyal profil (arkadaşlar, hobiler, ilgi alanları), doğduğu ülke, alerjiler ve sağlık bilgilerinin toplanıp toplanmadığı bilgisi yer alıyor.

LİSTENİN İLK SIRASI FACEBOOK’UN!

veri-1.jpg

Listenin ilk sırası Facebook’un! Araştırma yapan şirketin paylaştığı grafiğe göre Facebook, tamamı sayılmış olan bilgilerin yüzde 70,59’unu topluyor. Bu veriler Facebook şirketinin en fazla kişisel veri toplayan şirket konumuna getiriyor. Facebook’un kişiler hakkında bilmediği veriler yalnızca kilo, boy, anne kızlık soyadı, doğduğu ülke, maaşı, banka hesap bilgileri, sağlık bilgileri ve alerji bilgilerine ulaşamadığı görülüyor.

İKİNCİ SIRA İNSTAGRAM’IN!

veri-2.jpg

İkinci sıra instagram’ın! Facebook’un kişisel veri toplama konusunda 1. Sıraya yerleştiği araştırmada ikinci sırayı ise yine Facebook’a bağlı şirket olan İnstagram alıyor. İnstagram yüzde 58,82’lik bir oranla Facebook’un hemen ardından geliyor. Instagram'ı üçüncü sırada takip eden isimse Tinder.

veri-3.jpg

WHATSAPP KAÇINCI SIRADA?

Whatsapp kaçıncı sırada? Özellikle Türkiye’de son günlerde tartışmaların odak noktası olan Whatsapp ise bahsi geçen grafiğin son sıralarında yer alıyor. Hazırlanan grafiğe göre uygulama, sayılan bilgilerin sadece yüzde 11,76’sını topluyor. Whatsapp’ın topladığı veriler yaş, isim, telefon bilgileri ve telefon numarasıyla sınırlandırılıyor.

veri-4.jpg

Araştırma şirketinin hazırladığı listede açık bir biçimde görüldüğü üzere kişisel bilgilerin en fazla toplandığı platformalar tahmin edildiği üzere sosyal medya platformları. Öte yandan grafikten çıkan ilginç sonuçlar da var. Listede adı geçen şirketlerin yüzde 93’ü gelecekte insanlarla temas kurmaya devam edebilmek için e posta adreslerini topluyor. Diğer yandan şirketlerin %18'i kaç kilo olduğumuzu biliyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.