İngiltere’den Sonra Şimdide NATO, 2021 Yılı İçin Türkiye'ye NATO Bünyesinde Görev Verildi!

İngiltere’den Sonra Şimdide NATO, 2021 Yılı İçin Türkiye'ye NATO Bünyesinde Görev Verildi!

İngiltere’den sonra şimdide NATO, 2021 yılı için Türkiye'ye NATO bünyesinde görev verildi! Türkiye 1 Ocak 2021 tarihinde görev başı yapacak.

İngiltere’den sonra şimdide NATO, 2021 yılı İçin Türkiye'ye NATO bünyesinde görev verildi!

Türkiye’ye NATO tarafından önemli bir görev verildi. Türkiye’nin yeni yılda önemli bir görev yükümlülüğü olacak.

Türkiye’nin NATO ‘da aldığı bu görev ne?

Türkiye 2021 yılında NATO’nun bünyesinde yer alan ‘Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin komutasını yürütecek.

turkiye-natoda-gorev-aliyor.jpg

2021 yılı itibariye Türkiye önemli bir adım atıyor. NATO bünyesinde olan bir görevi üstlenecek. Görev Polonya’dan Türkiye’ye verilecek.

Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin komuta görevi, Polonya’dan alınıp Türkiye’ye verilecek. NATO’nun bünyesinde barındırdığı görev kuvveti Polonya’dan alınacak.

GÖREV KUVVET SÜRESİ 1 YIL OLARAK VERİLMEKTE

Görev kuvvet süresi 1 yıl olarak verilmekte. 2021 yılı itibariyle Türkiye tarafından bu görev üstlenilecek. 1 yıl süren görev 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle başlıyor.

Romanya, Macaristan, Karadağ, Arnavutluk, İspanya, İngiltere, İtalya, Slovakya, Letonya, ABD ve Polonya’dan da askeri birimler, Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nde yerini alacaktır. Toplamda 6 bin 400 askeri personel bu görev için hazır bulunmaktadır.

turkiye-natoda-gorev-aliyor-001.jpg

Türkiye ise bu görev neticesinde yatırımlar yapmıştır.

Konuyla alakalı açıklamada bulunan NATO üyeleri, Türkiye’nin bu göreve yatırım yaptığını ve NATO bünyesinde yer alan görev kuvveti’nin önemli olduğunu, mühimmat ve lojistik gereksinimlerinin planlama aşamasında büyük yatırımlara gerek duyulduğu ve Türkiye’nin bunu yaptığını vurguladı.

Bunun dışında otobüsler ve anti tank füzelerin tahsil edildiği açıklanıyor.

GÖREV KUVVETLERİ NATO MÜTTEFİKLERİNİ KORUMAK İÇİN HAZIR BULUNDURULUYOR

Görev kuvvetleri NATO müttefiklerini korumak için hazır bulunduruluyor. Görev kuvveti, olası tehditlere karşı hazır bulunmaktadır.

Olası herhangi bir tehdide karşı Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti, hazır bir şeklide tutulmaktadır.

NATO müttefiklerine olacak tehdide karşı hazır bulunan görev kuvveti, olası tehdit neticesinde tüm tedbirleri almış görünüyor.

turkiye-natoda-gorev-aliyor.webp

Bu birim kuvveti’nin 2014 yılında kurulması kararlaştırılmıştır. Öncesinde NATO devlet ve hükümette yer alan başkanlar Galler'de bir toplantı düzenleyerek, bu kuvveti kurmaya karar vermişler.

1 yıl olarak dönüşümlü görev veren NATO, 2019 yılında birim kuvvetine Almanya’yı atamıştır. 2020 yılında ise bu görevi üstlenmek Polonya’ya kalmış. 2021 yılında ise bu görev için Türkiye seçilmiştir.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.