İlker Başbuğ'a Tepkiler Büyüyor!

İlker Başbuğ'a Tepkiler Büyüyor!

İlker Başbuğ'a tepkiler büyüyor! Başbuğ'un, "25 Mayıs 1960'ta Menderes erken seçim kararı alsa, 27 Mayıs'ta darbe olmazdı" sözleri siyasetin gündemi.

İlker Başbuğ'a tepkiler büyüyor! 
Başbuğ'un, "25 Mayıs 1960'ta Menderes erken seçim kararı alsa, 27 Mayıs'ta darbe olmazdı" sözleri siyasetin gündemi.

BAŞBUĞ DARBE İMASI MI YAPTI?

Başbuğ darbe iması mı yaptı? Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Cumhuriyet gazetesinden İpek Özbey'e verdiği röportajda, "25 Mayıs 1960'ta, Adnan Menderes 25 Mayıs 1960'ta Eskişehir'de erken seçim ilan etse, 27 Mayıs 1960'ta darbe olmazdı" diyerek kullandığı ifadeler, bugünkü siyasetin gündemi oldu.

Muhalefetin erken seçim talep ettiği, sürekli erken seçim çıkışı yaptığı bu günlerde, böyle bir cümlenin kurulmasının, bugünün siyasetine mesaj olduğu yönünde fikir beyan eden iktidar kanadı, sözlerin açıkça darbe iması olduğu görüşünde.

Aynı gün ortaya çıkan Korkusuz yazarı Can Ataklı'nın da, "Erdoğan'ın gitmesi için darbe değil, büyük bir felaket lazım, deprem sel olması lazım" sözleri de tepkilerin odağına oturdu.

AK PARTİ Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Birisi Menderes erken seçimi açıklasaydı darbe olmazdı diyor, diğeri bugün darbe imkanı yok Erdoğan’ın gitmesi için büyük bir felaket lazım diyor. Yıllarca bu ülkede tepe tepe kullandıkları darbe mekaniği millet iradesine yenik düştü. Ellerinde sadece provokatif söylem imkanı kaldı" ifadelerini kullandı.

fahrettin-altun-tweet-001.png

FAHRETTİN ALTUN'DAN DA TEPKİ GECİKMEDİ

Fahrettin Altun'dan da tepki gecikmedi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da sosyal medya paylaşımıyla tepkisini dile getirdi.

"Muhalefetin sözcülüğünü yapanlar haftaya darbe söylemleri ile başlamışlar. Biri “Darbe yapabilecek kabiliyetimiz maalesef yok” derken, bir diğeri “Menderes erken seçim yapsaydı 27 Mayıs olmazdı” diyor. Darbe özlemi içerisinde olanların bu eşgüdümlü söylemleri hiç sürpriz değil."

"Milletin demokratik, sivil hak ve kazanımlarını bir türlü hazmedemeyen, seçilmiş hükümeti kendilerinden olmadıkça meşru görmeyen darbeci zihniyet, 27 Mayıs’tan bu yana hep aynı. Bu millet, seçtiği lideriyle birlikte 15 Temmuz destanını yazan millettir."

"Kimse aklından çıkarmamalı. Seçimleri sadece kendileri kazanacaksa meşru gören, Menderes’ten Erdoğan’a milletin adamlarını hiçbir zaman hazmedemeyen bu zihniyete karşı milletimiz elbette uyanıktır. Darbeyi savunanların, meşru görenlerin, darbeyle tehdit edenlerin demokrasi söylemi ise sadece trajikomiktir" cümlelerini kurdu.

AK PARTİ Sözcüsü Ömer Çelik de MYK sonrası yaptığı açıklamada Başbuğ ve Can Ataklı'ya tepki gösterdi.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.