İkinci El Otomobil Piyasası Ne Durumda?

İkinci El Otomobil Piyasası Ne Durumda?

İkinci el otomobil piyasası Covid-19 sebebiyle düşüşe geçmişti. Bu düşüş normalleşme sürecinde düzelecek mi? İkinci El araç fiyatları düşmeye devam ediyor.

İkinci el otomobil piyasası pandemi sebebiyle son zamanlarda düşüşe geçti. 2020 yılı boyunca araç üretimi yüksek oranda düştü. Bu düşüş sıfır kilometrede olan araçların ülkeye giriş yapamamasından dolayı ikinci el araçlara olan talebi artırdı. Talep artınca doğal olarak ikinci el araç fiyatları arttı. Geçtiğimiz yaz aylarında dövizin artması ikinci el araç fiyatlarını da etkiledi.

İkinci El Araç Piyasası Ne Durumda

Aralık ayında döviz düştü, sıfır kilometre araçlar ülkeye geldi, ancak elde kalan araçların fiyatları sabit kaldı. Zarar etmek istemeyen galeri sahipleri araçları fiyatlarda oynama yapamadı. Şu an geçtiğimiz yaz aylarına oranla fiyatlarda %20'ye varan düşüşler meydana geldi. Bu da piyasanın hareketlenmesini sağladı.

Ancak ülkeye giren sıfır kilometre araçların sayısı artınca ikinci ele olan talep azaldı. Finansal gücü yüksek olan alıcılar ikinci el araç yerine sıfır kilometre araçları tercih ediyor. Çünkü ikinci el araçlarda artan fiyatlar sıfır kilometre araçlarla neredeyse aynı durumda. Ekonomik durumu yetersiz olan alıcılar ise ikinci el araçların yanına bile yaklaşamıyor.

Arz-Talep İlişkisi

Son iki haftadır ise piyasalarda hareketlenmeler var. Galeri sahipleri kısıtlamaların kalkmasıyla piyasada hareketlenmelerin olmasını umuyor. Ayrıca galeri sahipleri araç almak için tam zamanı olduğunu belirterek alıcılara seslendi. Böylece vaka sayısının azalmasıyla alıcılar soluğu galerilerde aldı. Almak istedikleri aracı uzun araştırmalar sonucunda ancak bulabildiklerini söyleyen alıcılar da bu dengesizliklerden ve yüksek fiyatlardan şikayetçi. Arz ve talep ilişkisine bağlı olan otomobil piyasası hem alıcıları etkiliyor hem de satıcıları.

Galeri Açmak İçin Belge Şart

Eskiden otomobil ticareti yapmak isteyen herkes bu işi yapabilirken, yeni getirilen yasaya göre durum değişti. Artık galeri sahibi olup iş yeri açmak isteyenler yazılı ve sözlü sınavlara tabii tutuluyor. Başarılı oldukları taktirde bu mesleği yapabilirler. Ancak belgesiz araç satmaları durumunda vergiye takılacaklar. Yeni kural ise yılda 3 araç ticareti yapmakla sınırlı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.