Hayvanseverlere 5199 Yetmiyor!

Hayvanseverlere 5199 Yetmiyor!

Hayvanseverlere 5199 yetmiyor! Çoğu kişi sokak hayvanlarından şikayetçi ama dünya tüm canlılara ait. Bu konu TBMM'de de gündeme geldi

Hayvanseverlere 5199 yetmiyor! Çoğu kişi sokak hayvanlarından şikayetçi ama dünya tüm canlılara ait. Bu konu TBMM'de de gündeme geldi

İYİ PARTİ Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM'de yaptığı konuşmada sokak hayvanlarını gündeme getirdi. Yokuş, insanlığın, tüm canlılarının haklarını korumakla mükellef olduğunu belirtip, 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun, hayvanları koruma konusunda eksik kaldığını ifade etti.

fahrettin-yokus-tbmm.jpg"Temel ödevimiz yaşayan bütün canlıların hukuken haklarının olduğunu kabul etmek ve bunu güvence altına almaktır. Hayvanlara kasıtlı zarar vermek üzere kötü davranmak, acımasız ve zalimce muamele etmek, onları dövmek, aşırı soğukta ya da sıcakta aç ve susuz bırakmak, hayvanların bakımlarını ihmal etmek, onlara fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasalar gereği suçtur. Avrupa Birliğine üye ülkelerin çoğunda hayvanlara karşı sergilenen kötü içerikli fiiller "kabahat" olarak değil, "suç" olarak nitelendirilir ve bu durum üye ülkelerce mutabakata bağlanmıştır. Ülkemizde ise henüz bu konuda ciddi adımlar atılmamıştır.

5199 sayılı, hayvan haklarını korumaya yönelik bir kanunumuz olsa da maalesef yeterli değildir. Bu kanun, hayvanlara hem ruhen hem de fiziken mal ya da eşya olarak bakmaktadır. Aynı dünyada bizimle beraber yaşayan bu canlıların varlıklarına karşı ihlalleri görmeli ve buna en ciddi tedbirleri almalıyız, buna mecburuz."

"KÖPEK TOPLAMA SON BULSUN"

"Büyükşehir olan illerimizde barınak olması, ilçelerde de bakımevi olması zorunludur. Bakımevi olmayan ilçeler ise barınağı olan büyükşehirlerden toplama, kısırlaştırma, küpeleme ve tedavi ettirme talebinde bulunmalıdır.

sokak-kopekleri-toplatildi.jpgTürkiye genelinde 1.398 belediyenin sadece 230 civarında hayvanlara barınak imkânı sağlanmaktadır. Bunların yeterli olduğu söylenemez ve çeşitli eksiklerinin olduğu herkesin malumudur. Bu yetersiz sistemde de mecburen hayvanların çoğu sokaklarda yaşamaktadır."

"TECAVÜZ İŞKENCE EZİYET"

"Hayvan haklarında iyi bir düzenleme yapılmadıkça yine bu sokak hayvanları en büyük zararı görenler olacaktır. Tecavüz, işkence, canlı iken uzuvlarının kesilmesi, kötü şartlarda ve aç bırakılması, bahislerde dövüşe zorlanmaları gibi insan vicdanına sığmayan muamelelere hayvanlar maalesef maruz kalmaktadır.

Unutulmaması gereken en önemli husus şudur: Savunulan, bir kısım hayvanseverin hakkı değil, hayvanların hakkı olduğudur."

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.