Hafter Haddini Bil, Karşında Türk Askeri Var!

Hafter Haddini Bil, Karşında Türk Askeri Var!

Hafter haddini bil, karşında Türk askeri var! Hedeflerinde yine Türkiye, Türk askeri ve alınan karar var... Türkiye'ye yine altı boş tehditler yapıldı...

Hafter haddini bil, karşında Türk askeri var!

Hafter, Libya'nın 69’uncu bağımsızlık günü töreninde açıklama yaptığı esnada Türkiye’ye yönelik ağır sözler kullandı.

Hafter’in hedefinde bugün yine Türkiye var.

Türkiye’yi hedef alan Hafter, Türk askerinin bölgede olduğu sürece barış sağlanamayacağını hatta savaşa hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Savaş çıkacağı gerekçesiyle Türkiye’ye gönderme yapan Hafter, Türk askerinin bir an önce bölgeden çekilmesi konusunda çağrıda bulundu.

hafter-turkiyeyi-tehdit-ediyor.webp

Libya’da bulunan Trablus hükümetine destek vermek gerekçesiyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi bölgede bulunan Türk askerinin görev süresini 18 ay uzatmıştır.

Türk askerinin bölgede 18 ay daha kalacağını duyan Hafter durumdan şikayetçi. Silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu kararı alması üzerine sert açıklamalarda bulundu.

Hafter, Türk askerinin gitmesini istiyor.

TÜRKİYE’YE SAVAŞ DAVETİYESİ

Silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, Türkiye’ye yönelik tehdit içerikli açıklamalarda bulundu.

69’uncu bağımsızlık günü törenlerinde Libya’da konuşma yapan Halife Hafter, Türk askerinin bölgeden çekilmesini, bölgede kalmaya devam ettiği sürece barış ortamının sağlanamayacağını hatta Libya’da bulunan askerlerin, Türk askerleri ile savaşa hazır olduğunu söylüyor.

hafter-turkiyeyi-tehdit-ediyor.jpg

Konuyla alakalı bir başka açıklamada Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Savunma Bakanı Salah en-Nemruş’dan geldi. Nemruş, 4 Nisan 2019’un tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi.

4 Nisan 2019’da Hafter güçleri, Trablus’u ele geçirmek istemiş fakat 14 ay süren saldırıda istediğini alamamıştı.

LİBYA’NIN DOĞU KANADINDA Kİ GÜÇ

Muammer Kaddafi'nin öldürülmesi sonucu, Libya’da iktidar mücadelesi yaşanmış. Türkiye karşıtı Halife Hafter, ülkenin doğu kısmını kontrolde tutmaya çalışıyor. BM ise Libya’nın batısında etkili bir güç unsuru.

Halife Hafter, Libya’nın Ulusal Ordu Komutanıdır.

hafter-turkiyeyi-tehdit-ediyor-002.jpg

1943 yılında Ecdebiye kasabasında dünyaya gelen Halife Hafter, bölgenin en büyük aşiretlerinden biri olan ailenin çocuğudur.

Hafter 16 yaşına girdiği zaman El-Farjani’ye mensup olan ailesi tarafından Askeri Koleje gönderildi. Eğitimi tamamlayan Hafter, Sovyetler Birliği’nde topçu ihtisas öğrenimine başladı. Harp Akademisi’ni de bitirerek, Kurmay olmuş şekilde ülkesinin yolunu tuttu.

Halife Hafter daha sonra Mısır’da Askeri Ataşe olarak görevine başladı.

Göreve gelen Türkiye karşıtı komutan, Trablus konusunda Türk askerini tehdit ediyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.