Güney Afrika'da Görülen Mutasyona Uğramış Koronavirüse Aşı Etki Edecek Mi?

Güney Afrika'da Görülen Mutasyona Uğramış Koronavirüse Aşı Etki Edecek Mi?

Güney Afrika'da görülen mutasyona uğramış koronavirüse aşı etki edecek mi? Salgın hastalığa karşı geliştirilen aşılar yeni salgın için etkili olmayabilir.

Güney Afrika'da görülen mutasyona uğramış koronavirüse aşı etki edecek mi? Salgın hastalığa karşı geliştirilen aşılar yeni salgın için etkili olmayabilir. İngiliz bilim insanları endişelerini dile getirdiler. 

Yeni tip mutasyona uğramış koronavirüs hastalığı için aşıların yetersiz kalabileceği gündeme gelirken, uzmanlar tedirgin olduklarını ifade ettiler.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Güney Afrika'da görülen yeni tip mutasyona uğramış koronavirüs için aşıların işlevini tam olarak yerine getiremeyeceğinden tedirgin olduğunu belirtti.

Reading Üniversitesi'nde hücresel mikrobiyoloji uzmanı olarak görev yapan Simon Clarke, hastalığın Güney Afrika'da normalden çok daha fazla mutasyon geçirdiğini ve bunun yapılan çalışmalar için tedirgin edici olduğunu ifade etti.

mutasyon-guney-afrikada-daha-etkili.jpg

Salgın hastalığı insanlara bulaşıcı hale getiren diken proteini olarak adlandırılan kısmındaki mutasyon uzmanları tedirgin ediyor. Henüz sebebi belli olmayan bu mutasyonun hastalığı bulaştırma oranını çok yükseğe çıkarttığı biliniyor. Yapılan aşı çalışmaları ise bu yeni formda olan koronavirüs için etkili olma ihtimalinin düşük olabileceği yönde veriler netlik kazanmaya başladı.

Bağışıklığı en üst seviyede tutmalıyız 

Bağışıklığı en üst seviyede tutmalıyız diyen uzmanlar tedirgin. Peki neden? Bu sorunu cevabını arayan insanlar bağışıklığın vücutta ne kadar önemli olduğunu araştırmaya başladı bile. Uzmanlar Afrika'da birden fazla mutasyon geçiren koronavirüsün bağışıklık duvarımızı delerek vücudu ele geçirebileceği yönde açıklamalarda bulunuyor. Virolog ve moleküler onkoloji uzmanı olan Lawrence Young; "Diken proteinindeki mutasyonlar endişe verici, mutant virüs bağışıklık kalkanından kaçabilir" dedi.

asi-yeniden-calisilabilinir.jpg

Kesin bir kanıt yok

Öte yandan uzmanlar geliştirilen aşıların, mutasyona uğramış olan koronavirüs için aşıların yetersiz olacağına dair kesin bir kanıt yok diyor. Bir nebzede olsa sevindiren haber ise BioNTech CEO'su Uğur Şahin ve Oxford Üniversitesi'nden Profesör John Bell 'den geldi. Mevcut üretimi yapılan koronavirüs aşılarını yeni tiplerine göre test ettiklerini ve gerekli görüldüğü taktirde yapılması gereken işlemlerin aşılar üzerine eklenerek yeniden üretiminin yapılabileceğini ve bununda altı hafta içinde gerçekleştirebileceklerini dile getirdiler. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.