Güney Afrika Varyantlı Virüs Türkiye’de! Daha Hızlı Öldürüyor!

Güney Afrika Varyantlı Virüs Türkiye’de! Daha Hızlı Öldürüyor!

İngiltere varyantlı virüs dışında, Güney Afrika'da bulunan mutasyonlu virüsün Türkiye'de 1 vatandaşta görüldüğü açıkladı.

Güney Afrika varyantlı virüs Türkiye’de! daha hızlı öldürüyor!

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,Türkiye’de görülen mutasyona karşı uyarıda bulundu. İngiltere'de görülen yeni tip koronavirüs dışında bir kişide Güney Afrika varyantlı virüse rastladıklarını, bir kişide ise Brezilya varyantlı virüs ile karşılaştıklarını ifade etti.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamada bulunan Bakan Fahrettin Koca, ölümcül virüsün Türkiye'ye geldiğini açıkladı. Mutasyonlu virüsün arttığını, buna istinaden aşılama çalışmalarının kademeli olarak yürüdüğünü, tedbirlere daha sıkı uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Aşılama çalışmasına dikkat çeken Bakan Koca, 75 yaş üstündeki kişilerin aşılama çalışmalarının sürdüğünü, Çin'den gelen diğer aşıların güvenlik testlerinin devam ettiğini, güvenlik testi sonrasında bu aşıların da uygulamaya konulacağını, aşılama çalışmalarının yapılan program çerçevesinde yürüyeceğini söyledi.

Daha Hızlı Bulaşıyor ve Daha Ölümcül…!

'Daha hızlı bulaşıyor ve daha ölümcül...! Türkiye'de görülen mutasyonlu virüse değinen Bakan Koca, yeni tip koronavirüsü dikkatle takip ettiklerini, bu virüsün daha erken bulaştığını, bundan dolayı kısıtlamaların kalkması durumunda riskin artacağını dile getirdi.

İngiltere varyantlı virüs dışında, Güney Afrika'da görülen ölümcül virüsün Türkiye'de bir vatandaşta tespit ettiklerini, öte yandan Brezilya varyantlı virüs ile de karşılaştıklarına aktardı.

mutant-aciklamasi.jpeg

Bu vatandaşların hastanede izole edildiğini, temas ettikleri kişileri de karantina altına aldıklarını söyledi. Alınan kısıtlamaların hayatı zorlaştırmak dışında temas ortamını azalttığını, bu yüzden tedbirlerin süreceğini söyledi.

‘Vaka Sayılarını Artması Durumunda Hareketlilik Daha da Kısıtlanacak’

'Vaka sayılarının artması durumunda hareketlilik daha da kısıtlanacak' deyip yüz yüze eğitime değinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hareketliliğin az olduğu köy okullarında 15 Şubat tarihinde eğitimin başlayacağını, 8 ve 12. Sınıflarda okuyan öğrencilerin ise Mart ayında okullara kavuşacağını söyledi.

Başlayan yüz yüze eğitimin kontrollü şekilde olacağını, vaka sayılarının artması durumunda okulların tekrar uzaktan eğitime geçeceğini bildirdi.

Türkiye'de vaka sayılarının tekrar artışı geçmesinin ardından, toplanan Bilim Kurulu sonrası açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kişisel tedbirlerin önemli olduğunu, kalabalık ortamlardan kaçınılması gerektiğini, vaka sayılarının daha da artması durumunda hareketliliğe sebebiyet verecek alanları kısıtlayacaklarını söyledi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.