Günde Kaç Kişi Aşılanacak? Aşılama Sistemi Nasıl İşleyecek? Saat Kaçta Başlayıp Kaçta Bitecek? Aşılama Hakkında Tüm Bilgiler… Başhekim Mücahit Kapçı Açıklıyor…

Günde Kaç Kişi Aşılanacak? Aşılama Sistemi Nasıl İşleyecek? Saat Kaçta Başlayıp Kaçta Bitecek? Aşılama Hakkında Tüm Bilgiler… Başhekim Mücahit Kapçı Açıklıyor…

Günde kaç kişi aşılanacak? Aşılama sistemi nasıl işleyecek? Saat kaçta başlayıp kaçta bitecek? Aşılama hakkında tüm bilgiler… Başhekim Mücahit Kapçı açıklıyor…

Günde kaç kişi aşılanacak? Aşılama sistemi nasıl işleyecek? Saat kaçta başlayıp kaçta bitecek? Aşılama hakkında tüm bilgiler… Başhekim Mücahit Kapçı açıklıyor… 

Aşılama çalışmaları için Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi'nde aşılama yapılacak olan odalar hazır hale getirildi.

asilama-sistemi.jpg

Yapılan toplantı ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs aşısının Perşembe ya da Cuma günü başlanacağını söyledi.

Buna yönelik İstanbul'da bulunan özel ve kamu hastane odalarını hazırladığı açıklandı.

7 Ocak tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve ‘hastanelerde aşı uygulama odasının oluşturulması’ hakkında ki resmi yazı 81 il Sağlık Müdürlüğüne gönderildi.

Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’nde aşı uygulama odalarının hazırlığı tamamlandı.

asilama-sistemi-001.jpg

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 81 ile gönderilen yazıda, salgın sürecinde özel, kamu, üniversite hastanelerinin aşı uygulama odası hazırlamaları gerektiğini ve bu odaların acil servislerden uzak olacağını açıkladı.

Ayrıca yazıda, aşılama çalışmasından geçecek vatandaşların randevulu alarak gelmeleri dikkat çekti. Bunun dışında aşı uygulama odaları; buz aküleri, acil taşıma çantası, aşı dolabı, oksijen, hastalarda aşıya bağlı istenmeyen bir etki oluşması durumunda müdahale edilebilmek için ekipmanlar, elektrik setleri, vakum, sedye ve hasta başı ünitesi ile dizayn edildi.

asilama-sistemi-002.jpg

RANDEVULU SİSTEMİ OLSA DAHİ HASTANELERDE YIĞILMA OLMAMALI…!

Randevu sitemi olsa dahi hastanelerde yığılma olmamalı…! Diyen Sakura Hastanesi ve Başakşehir Çam Hastanesinin Acil Klinik İdari Sorumlusu, Ortopedi ve Nöroloji Hastası Başhekimi Mücahit Kapçı, bakanlık tarafından verilen talimat üzerine aşılama odalarının hazırlandığı ve bu kapsamda hastanelerin belirli yerlerinde altyapı planlamasının yapıldığını aktardı.

Sözlerine devam eden Kapçı, hastanelerinin 1000 yataklı olduğu için 25 poliklinik açılması gerektiğini, fakat kendilerinin 50 polikliniği aşı için ayırdıklarını, ihtiyaç olursa 50’nin üzerine çıkmak için planlama yaptıklarını ifade etti.

Hastanede uygun aşı poliklinik alanlarının oluşturulduğunu belirterek, aşı uygulama odalarının hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken hususlara değindi.

asilama-sistemi-003.jpg

Öncelikle aşılamanın randevu sistemi ile yapılacak olsa bile hastanelerde yığılmanın olmaması konusunda uyarıda bulundu.

Aşılama için ayrılan alanların, acil servise temas etmemesi gerektiğine dikkat ettiklerini, aşılama odalarına girişlerinin bile ayrı bir kapıdan yapacağını ve aşılama çalışmasından geçen hastaların yarım saat kadar gözetim altında tutulacağını söyledi.

asilama-sistemi-004.jpg

1 katı sadece aşılama için ayırdıklarını dile getirerek, aşılama çalışmalarının kademeli olarak başlayacağını söyleyen Kapçı, sağlık çalışanlarından sonra 65 yaş ve üstü vatandaşların aşılacağını belirterek, aşılama yapılmadan önce durum bilgisinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Vatandaşın bunu 2023’e mesaj atarak E-nabız uygulamasından öğreneceğini ve bu uygulamada vatandaşın aşı için öncelikli olup olmadıklarına dair bilgilerin yer aldığının bildirdi.

İKİNCİ DOZ AŞILAMA İÇİNDE RANDEVU ALINACAK

İkinci doz aşılama içinde randevu alınacak.  Aşı için uygunsa randevu al butonuna yönlendirileceklerini, vatandaşın hastane ya da aile hekimlerinden aşılama çalışması için randevu alabileceklerini açıkladı.

Randevu sisteminden sonra vatandaşın hastaneye geldiğinde, hastanın öncelikli durumunun teyit edileceğini, daha sonra aşıların barkod üzerinden eşleştirileceğini, çünkü aşılarda takip sisteminin olduğunu aktardı.

asilama-sistemi-005.jpg

Aşılama çalışmalarının 2 doz halinde uygulanacağını hatırlatarak, ikinci doz aşı içinde randevu alınması gerektiğini bilgisini verdi.

1 ya da 2 gün içerisinde talimat gelince aşılamaya başlayacaklarını söyleyen Mücahit Kapçı, bir hastaya 10 dakika ayrılacağına, gözlem süresinin ayrı bir yerde olacağını, yığılma olmayacak şekilde bir saatte 6 hastanın aşılamadan geçmesini planladıklarını, bir polikliniğin 1 saatte 6 hastayı aşılamayacağını ve 50 polikliniğin aktif çalışması durumunda 1 saat içerisinde 300 hastanın açıklanacağını söyledi.

asilama-sistemi-006.jpg

Aşılama çalışmalarının, sabah 08.30’dan akşam 24 00’e kadar süreceğini ve bir saat içinde hastanede 300 kişinin aşılacağını aktardı.

Açıklamalarını sürdüren Mücahit Kapçı, sosyal medyadan aşılama aleyhine yapılan söylemlerin kendisini üzüldüğünü, hastalığın her sürecini gördüğünü ve elde bulunan en etkili silahın aşı olduğunu ve herkese aşıya davet ettiğini dile getirdi.

asilama-sistemi-007.jpg

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.