GSS Borcu olanlar dikkat borçluları rahatlatan kararname yayınlandı.

GSS Borcu olanlar dikkat borçluları rahatlatan kararname yayınlandı.

GSS Borcu olanlar dikkat! Borçluları rahatlatan kararname yayınlandı. Uzun süredir GSS borcu olan vatandaşlar hastanelerden yararlanamıyordu sorun çözüldü.

GSS Borcu olanlar dikkat! Borçluları rahatlatan kararname yayınlandı. Uzun süredir GSS borcu olan vatandaşlar hastanelerden yararlanamıyordu sorun çözüldü.

Herhangi Bir Sosyal Güvencesi Olmayanlar

Pandemi sürecinde işsiz kalanlar, uzun süredir mazun oldukları halde iş bulamayanlar. Kısacası 18 yaşını geçmiş, öğrenci de olmayıp herhangi bir sosyal güvencesi olmadığı için de kendilerine Genel Sağlık Sigortası borcu çıkarılan vatandaşların tamamı, hastanelere gittiklerinde geri çevriliyorlardı.

gss-kararname.jpgÖzellikle emeklilikte yaşa takılanlar, yani 25 yıl ve 6000 günü aşkın süre boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu primi ödeyen vatandaşlar da Genel Sağlık Sigortası borçları nedeniyle hastane kapılarından geri dönmek zorunda kalıyorlardı. 

Son olarak Başkent Ankara'da yaşayan emeklilikte yaşa takılanlar için, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, emeklilikte yaşa takılanların prim borç taksitlerini belediye bütçesinden ödeyeceklerini ifade etmişti.

hastane.jpgGenel Sağlık Sigortası Borcu Olmuş Olsa Bile, Hastanelerden Anlık Muayene Ve Tedavi Ücretlerini Ödeyerek Yararlanabilecekler

Konuya dair cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı. Bundan sonra vatandaşların Genel Sağlık Sigortası borcu olmuş olsa bile, hastanelerden anlık muayene ve tedavi ücretlerini ödeyerek yararlanabilecekler. Daha önce genel sağlık sigortası borcu olan vatandaşlara, borç tutarına bakılmaksızın, bütün borcunu ödemeleri halinde, hizmet veriliyordu. 

Şikayetleri için gittikleri rahatsızlıklarının tedavisine dair ücretleri ödeyecek olmayı kabul etmiş olsalar bile, geçmiş genel sağlık sigortası borçları nedeniyle hastane kapısından tedavi veya da muayene olamadan ayrılmak zorunda kalıyorlardı.

GSS Borçluları 31 Aralık 2021'e Kadar Hastanelerden Yararlanacak

Cumhurbaşkanlığının ilgili kararnamesinde, genel sağlık sigortası borçlusu olan vatandaşların 31 Aralık 2021 tarihine kadar tedavilerinin yapılacağı bilgisi yer aldı. Yani vatandaşların genel sağlık sigortası borçları olsa bile 31 Aralık 2021 tarihine kadar, hastanelere gittiklerinde bu borçları nedeniyle kapıdan geri çevrilmeyecekler.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.