Firmalara Aşırı Fiyat Cezası

Firmalara Aşırı Fiyat Cezası

Firmalara aşırı fiyat cezası. Ticaret Bakanlığı bünyesindeki haksız fiyat değerlendirme kurulu, fahiş fiyat uygulayan 283 firmanın gözünün yaşına bakmadı.

Firmalara aşırı fiyat cezası. 
Ticaret Bakanlığı bünyesindeki haksız fiyat değerlendirme kurulu, fahiş fiyat uygulayan 283 firmanın gözünün yaşına bakmadı.

Kurulduğundan beri toplamda 9 toplantı gerçekleştiren haksız fiyat değerlendirme kurulu çalışmalarını sürdürüyor. Öncelikle bakliyat, sebze-meyve gibi temel gıda maddelerinden başlayarak, farklı ürün kategorilerinden fiyatlarında fahiş artış yapan firmalara ceza yağdırdı.

gida.jpg

FAHİŞ FİYAT ARTIRAN FİRMALARA ACINMADI

Tespit edilen 283 firma, toplam 9 milyon 645 bin lira idari para cezasına mahkum edildi. Açıklamayı yapansa Ticaret Bakanlığı oldu. Buna göre, fahiş fiyat artışlarıyla ilgili şikayetler tek tek ele alındı ve adı geçen firmaların durumu masaya yatırıldı.

Bu kapsamda, marketler, pazar yerleri ve toptan satış yapan firmalara yönelik olarak 81 ilde denetimler gerçekleştirildi. Yapılan denetlemelerde, arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları gözlemlenen ürünler tespit edildi, savunmaları istendi, belgeleri incelenerek işlemlere geçildi.

Eğer firmaların fiyatlarında fahiş fiyat artırımı tespit edilirse de ceazi işlem uygulandı. Bu firmalara 10 bin liradan başlayarak 100 bin liraya kadar varan cezalar kesildi.

STOKÇULARIN CEZASI DAHA AĞIR

Stokçuluk yapanlara kesilen ceza ise çok daha ağır. Bu tür firmalra stokçuluk yaptıkları tespit edildiği takdirde, 50 bin liradan başlayıp 500 bin liraya kadar varan idari para cezası kesildi.

Çalışmalarına devam eden kurulun gündeminde 2 binin üzerinde daha işyerine dair şikayetler var. Eğer bu firmaların da fiyatlarında fahiş artış tespit edilirse, onlara da cezai yaptırım uygulanacak.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.