Facebook’tan Ön Şartlı Temsilci Çıkışı: Türkiye’ye Temsilci Atarız Ama!

Facebook’tan Ön Şartlı Temsilci Çıkışı: Türkiye’ye Temsilci Atarız Ama!

Facebook’tan ön şartlı temsilci çıkışı: Türkiye’ye temsilci atarız ama!Facebook Türkiye’deki Sosyal Medya Yasası gereği temsilci atayacaklarını duyurdu.

Facebook’tan ön şartlı temsilci çıkışı: Türkiye’ye temsilci atarız ama!

Facebook Türkiye’deki Sosyal Medya Yasası gereği temsilci atayacaklarını duyurdu.

Türkiye’de uygulanmaya başlayan Sosyal Medya Yasası gereği ülkeye temsilcilik açmayan sosyal medya devlerine yaptırım uygulanacak. Sosyal medya şirketlerine temsilcilik açmaları için verilen süre yarın doluyor. Daha önceki seferlerde toplamda 40 milyon Türk Lirası para cezasına çarptırılan şirketlere üçüncü uygulanacak yaptırım cezası ise reklam yasağı olacak.

FACEBOOK: TEMSİLCİ ATIYORUZ AMA!

Facebook: Temsilci atıyoruz ama! Sosyal medya devi Facebook şirketi Türkiye’ye temsilci atama sürecini başlattıklarını duyurdu Şirketten yapılan açıklamada, “Bizim aldığımız bu karar Facebook Topluluk Standartları’nı veya devlet kurumlarının yaptığı içerik kaldırma taleplerinin incelenmesi süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelerin dışında bir şekilde hareket etmemiz konusunda bir ısrar ya da baskı ile karşılaşırsak temsilcimizi geri çekeceğimizin altını çizmek isteriz” denildi.

facebook-001.jpg

Facebook şirketinin yaptığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi, “Biz Facebook şirketi olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğunu biliyor ve inanıyoruz, bu ilkeleri savunmak ve korumak için ciddi anlamda küresel bir çaba gösteriyoruz. Dolayısıyla Türkiye’de insanların yarısından fazlası aile ve arkadaşlarıyla iletişimde kalmak, işletmelerini büyütmek ve fikirlerini ifade etmek için Facebook’a güveniyor.” sözleri kullanıldı.

“ATAMA SÜRECİNİ BAŞLATIYORUZ”

“Atama sürecini başlatıyoruz” Türkiye’de bir süre önce düzenlenen ve sosyal medya uygulayıcılarına yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı kanun hakkındaki gelişmeleri başladığı ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz.

Türkiye’de yasa gündeme geldikten sonra bu yasadan etkilenen diğer şirketler gibi, yeni düzenlemeler kapsamında Türkiye’de temsilci olarak tüzel bir kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Biz bu kararı alırken, Facebook platformunun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabildikleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin altını bir kez daha çizmek isteriz.

facebook.jpg

“ALDIĞIMIZ KARAR TOPLULUK STANDARTLARINI DEĞİŞTİRMİYOR”

“Aldığımız karar topluluk standartlarını değiştirmiyor” Facebook şirketi olarak aldığımız bu karar, Facebook topluluk standartlarını veya devlet kurumları tarafından talep edilen içerik kaldırma sürecinin incelenme zamanını değiştirmiyor. Dolayısıyla bu ilkeler dışında hareket etmemiz noktasında baskı ya da ısrar söz konusu olması halince temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz.

Devletten tarafımıza gelecek olan talepleri, saydığımız bu ilkelerin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uyacak biçimde değerlendirmeye ve incelemeye devam edeceğiz.

Öte yandan kısıtladığımız içeriklerin detayları hakkında mevcut olan şeffaflık sürecimizi de uygun bir biçimde paylaşmaya devam edeceğiz. Türkiye’de yaşayan vatandaşların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunması adına bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyuna duyurmak ister, bilgilerine sunarız.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.