Estonya'da Türkler İçin İş Fırsatları

Estonya'da Türkler İçin İş Fırsatları

Estonya'da Türkler için iş fırsatları. DEİK Estonya İş Konseyi Başkanı Engin Tumbaz: Yeni iş fırsatları oluşturmaya yönelik programlar devam edecek.

Estonya'da Türkler için iş fırsatları. 
DEİK Estonya İş Konseyi Başkanı Engin Tumbaz: Yeni iş fırsatları oluşturmaya yönelik programlar devam edecek.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Estonya İş Konseyi Başkanı Engin Tumbaz, COVID-19 salgınının bütün dünyada etkisini halen sürdürdüğünü ifade ederek, bu süreci Türkiye ile Estonya arasındaki işbirliğini geliştirecek yeni projelere odaklanarak geçirdiklerini dile getirdi.

engin-tumbaz.jpgTumbaz, COVID-19 sonrası normal hayat sürecindeki iş planlarının da hazır olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti: "COVID-19 öncesi hedeflerimizi revize ederek yeni iş fırsatları oluşturmaya yönelik görüşmelerimizi bugüne kadar online ortamlarda devam ettik.

COVID-19 tehdidi devam ettiği süre içinde Türkiye-Estonya arasındaki ticari işbirliğini geliştirilmeye yönelik görüşmelerimize 2021 yılında da online olarak devam edeceğiz."

"Salgın sonrasında ülke ziyaretlerini artıracağız" COVID-19 sürecinde Türkiye ile Estonya arasındaki yeni işbirliklerinin hangi kanallar üzerinden yürütüleceği konusuna da yoğunlaştıklarını sözlerine ekleyen Engin Tumbaz, ancak COVID-19 sonrası ülke ziyaretleri ve ikili görüşmelerle daha hızlı yol almayı planladıklarını ifade etti.

Tumbaz, şunları söyledi: "İhracat ülkemizin gelişmesi için önemli bir adım. Büyüyeceksek bunu ihracatla yapmalıyız ve katma değerli ürünlerin ihracatına önem vermeliyiz. Estonya Avrupa'nın siber yazılım üssü ve kişi başı milli geliri 38 bin dolar seviyesinde.

"EN ÖNEMLİSİ YERLİ YAZILIM"

Estonya bunu tamamen yazılım şirketleri sayesinde sağladı. Biz de yüksek teknolojiyi nasıl elde edebileceğimize odaklandık. Gerek yazılımsal, gerek mevcut teknolojimizi endüstri 4.0'a uyarlayıp daha katma değerli ürünler üreterek kilogram başına yüksek satış değerlerine ulaşmalıyız.

Bu nedenle başta yazılım olmak üzere Estonya ile birçok alanda yeni iş birlikleri vaomak istivoruz." DEİK Estonya iş Konseyi Başkanı Engin Tumbaz, Türkiye ile Estonya arasında özellikle yazılım alanında yeni işbirlikleri yapmak istediklerini belirtti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.