Ermeni Yazar: Ermenistan'da Demokrasi Yok!

Ermeni Yazar: Ermenistan'da Demokrasi Yok!

Ermeni Yazar: Ermenistan'da demokrasi yok! Ermeni yazar, Ana Arzoumanian, kaleme aldığı yazıda, Ermenistan yönetimini eleştirdi. "Demokrasi yok" dedi.

Ermeni Yazar: Ermenistan'da demokrasi yok! Ermeni yazar, Ana Arzoumanian, kaleme aldığı yazıda, Ermenistan yönetimini eleştirdi. "Demokrasi yok" dedi.

Ermeni yazar Ana Arzoumanian, diarioarmenia.org adlı internet sitesinde yayınlanan yazısında, kuruluşundan bu yana Ermenistan yönetiminin hatalarını sıraladı. Bülent Kale tarafından Türkçeye çevrilen yazı, haftalık Agos gazetesinde de yayınlandı.

Yazar Arzoumanian, çeşitli ülkelerin demokrasiye geçiş tarihlerini de anlatarak, Ermenistan ile kıyaslıyor ve Ermenistan'ın kendine özgü coğrafyasında, Avrupa ülkelerinin telkinleriyle üretim olmadan bir güç olamayacağını ifade ediyor. Yazının bir kısmı şöyle:

ermenistanda-demokrasi-yok.png

ERMENİSTAN'DA DEMOKRASİ YOK, ÇÜNKÜ BURJUVAZİ YOK, BURJUVAZİ YOK ÇÜNKÜ SANAYİ YOK

"Ermenistan 1991'de bağımsız oldu. Böylece kolektiflikten burjuvasız bir kapitalizme geçti, "polis"i ve yasaları olmadan. Takip eden on yıllar, bireysel olanı komünal olandan üstün saymak "icab eden" bir yaşam biçiminin damga vurmasıyla, kanibalist (aynı tür içinde en güçsüzü yeme durumu) bir sistem yarattı; yerel olarak finanse edilen bir endüstrisi olmayan ülkelerde çok daha fazla hissedilen bir sistemdir bu. Böyle ortaya çıktı, Ermenistan vakası. Bir imparatorluktan kopup ulusal inşaya giderken, Rusya'yla o sömürgeci niteliğini bir türlü bırakmayan bir ilişki içinde, yolsuzluk iktidarın parçası haline geldi. Sovyet kültüründen kopma arzusundan demokratikleşme arzusuna giden yolda ülke XXI. yüzyıla tosladı. Kendini halihazırda bölge demokratların yaptığı biçimiyle adlandırmak, "uniqueness" düşüncesinin altını çizmekten başka bir şey değildir. Shoah'm yeganeliği ve kıyaslanamazlığıyla benzersiz bir facia olma kategorisiyle örtüşen o terim. Yer değiştirmeye başvurarak, Ermeniler kimliklerini "benzersiz" jeopolitik konumlarına dayandırıyorlar, "benzersiz" dillerine, "benzersiz" dinlerine ve son Dağlık Karabağ Savaşı'nın terimleriyle söylersek, "benzersiz" demokratik yapılarına. İki kementle çekilen bir atın üzerindeki ülke Ancak Ermenistan hayali cemaat olarak doğudan ve batıdan iki kementle çekilen bir atın üzerindedir. Kendisini Avrupa'nın bir parçası olarak görürken, Asyalı zihniyetini görmezden gelir. Hayatı bu haliyle görmek gerektiğini söylemek, sıklıkla sanıldığı gibi, ilerleme ve Avrupai gelişmişlik düşüncesinden ayrılmak değildir. Tam aksine, hiçbir zaman düz bir çizgide olmayan dünya üzerine kendi farklı düşüncelerinin kırışıklıklarına uygunbiçimde, otantik olarak yaşamaktır. Ama biz Güney Amerikalılardan başka kim daha iyi anlar ve neden söylemeyelim, bu Avrupalı olmayan kısmı savunur? Ermenistan'da demokrasi yok, çünkü burjuvazi yok, burjuvazi yok çünkü sanayi yok." 

 

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.