Efkan Ala: Dış Politika Ve Savunmada Büyük Başarılarımız Oldu

Efkan Ala: Dış Politika Ve Savunmada Büyük Başarılarımız Oldu

Efkan Ala: Dış Politika ve Savunmada büyük başarılara imza attık. Bütçe görüşmelerinde, AK PARTİ Dış Politika Başkanı Efkan Ala da konuştu. Ala, dış politikada başarı kazanan bir ülke olduğumuzu söyledi.

Efkan Ala: Dış Politika ve Savunmada büyük başarılara imza attık.
Bütçe görüşmelerinde, AK PARTİ Dış Politika Başkanı Efkan Ala da konuştu. Ala, dış politikada başarı kazanan bir ülke olduğumuzu söyledi.

"ERDOĞAN, DÜNYAYA YÖN VEREN LİDERLERDEN BİRİ"

Günümüz dünyasında liderler diplomasisi de çok önem kazanmıştır. Dünyanın gidişatına yön veren en önemli liderlerden birisi de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır.

Bölgemizde herhangi bir sorun ele alınacak olsa Amerika, Rusya ve Türkiye'yle görüşülmeden bir karar alınması mümkün değildir. Türkiye Azerbaycan'da kardeşlerimizin yanında olmuş, Libya'da inisiyatif almıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri bugün yurt dışında, üç kıtada 14 değişik yurt dışı görevde dost ve müttefik ülkelerle birlikte barış ve istikrar için görev yapmaktadır.

Savunma sanayisinde gurur kaynağımız olan ve zamanında parasını verdiğimiz hâlde bize satılmayan, şimdi kendi üretimimiz insansız hava araçları İHA ve SİHA'larla terörle mücadelede makas değiştirdik. Bunları bile eleştirdiler.

siha.jpgYurt içinde ve yurt dışında terör örgütleriyle mücadelede tarihe geçecek başarılara imza attık. Azerbaycan'daki SİHA'ların başarısı savaşın gidişatını değiştiren bir müdahale olarak tarihe geçti, yabancı gazetelerde böyle manşetler atıldı.

Bize zaman zaman "Suriye'de ne işiniz var? Irak'da, Libya'da ne işiniz var?" diyorsunuz Sayın Genel Başkan ve değerli arkadaşlar. Çağlayangil'den mülhem şunu söylemek isterim: Orta Doğu'da bir masa kurulmuş da masada bir sandalyeniz yoksa dikkat edin menüde olabilirsiniz.

"HEM SAHADA HEM MASADAYIZ"

Biz hem sahada hem masadayız, masada olmak için sahadayız, yanı başımızda terör devleti kurulmasın diye sahadayız, Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakları azat olsun diye sahadayız.

Türkiye bütün imkânlarıyla da Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, her zaman yanındadır, dün yanındaydık, bugün yanındayız, yarın da yanında olacağız.

Libya'da büyük güçlerin oyununu bozmak için sahadayız, Mavi vatanda, Doğu Akdeniz'de haklarımızı sonuna kadar korumak için sahadayız. Karadeniz'de bulduğumuz 408 milyar metreküp doğal rezerviyle de iftihar ediyoruz, gururlanıyoruz, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Arkadaşlar, beni değil doğal gazı alkışlayın.

Bugün dünyadaki 142 ülkede 248 yurt dışı temsilciliğimizle ve diplomasimizle birlikte sahadayız. Değerli arkadaşlar, TİKA bugün 170 ülkede faaliyet gösteriyor. 130 ecdat yadigarı eseri ihya ettik, bunun için sahadayız.

Bugün Türkiye, Kosova'dan Filistin'e, Afrika'dan Kafkaslara bütün mazlum milletlerin uluslararası alanda hak ve hukukunu her platformda savunan, aktif dış politika izleyen bir ülkedir. Birçok ülkeye yardım yapmaktadır ve kişi başına gelire göre de dünyada 1 numaradır.

Dünya, salgın dolayısıyla bocalarken biz 156 ülkeye sağlık malzemesi yardımı gönderdik.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.