Düşük Gelirli Ülkelerde Yaşayanlar Aşılanmak İçin Bir Süre Beklemek Zorunda mı?

Düşük Gelirli Ülkelerde Yaşayanlar Aşılanmak İçin Bir Süre Beklemek Zorunda mı?

Düşük Gelirli Ülkelerde Yaşayanlar Aşılanmak İçin Bir Süre Beklemek Zorunda mı? Covid-19 salgınının önüne geçmek için aşı çalışması yapan birçok ülke faz çalışmalarını tamamlamış ve bazı aşılar onay aşamasından geçmiş durumdadır.

Düşük gelirli ülkelerde yaşayanlar aşılanmak için bir süre beklemek zorunda mı?

Covid-19 salgınının önüne geçmek için aşı çalışması yapan birçok ülke faz çalışmalarını tamamlamış ve bazı aşılar onay aşamasından geçmiş durumdadır.

Aşıların onay almasının ardından akıllara şu soru geliyor. Düşük gelirli ülkelerde yaşayanlar aşılanmak için bir süre beklemek zorunda mı?

Bazı ülkelerin önceden "ön aşı" satın alma gibi bir anlaşma yaptıkları belirlendi. Bu durum aşıların tüm ülkeler arasında eşit bir şekilde paylaşılamayacağını gösteriyor.

Bu eşitsizliği doğrulayan bir başka faktör ise çok sayıda ülkenin henüz bir sözleşme imzalamış olmamasıdır. Bunun sonucunda orta gelirli ülkelerin alabileceği az miktarda aşı kalmış gibi gözüküyor.

dusuk-gelirli-ulkelerde-yasayanlar-asilanmak-icin-bir-sure-beklemek-zorunda-mi.jpg

Oxford Üniversitesi tarafından üretilen AnstraZeneca aşısı kâr amacı gütmeden yoksul ülkelere gönderilecektir.

Düşük gelirli ülkelerinde aşı çalışmasından yararlanması için tedavi ve dağıtım konusunda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) alarma geçti. Çünkü aşı üreten firmalar, aşının öncelikle dış ülkelerden bağımsız bir şekilde kendi hizmetlerine sunmak gibi bir amacı var. Bunun dışında bazı ülkeler aşı stoklarını garantilemeye çalışmış bu da düşük gelirli ülkeleri zor durumda bırakmıştır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.