DSÖ’den Kritik Uyarı: Sorun Var!

DSÖ’den Kritik Uyarı: Sorun Var!

DSÖ’den kritik uyarı: Sorun var! Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü uyardı: Düşük gelirli ülkeler hala aşı alamadı!

DSÖ’den kritik uyarı: Sorun var!

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü uyardı: düşük gelirli ülkeler hala aşı alamadı!

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü koronavirüs aşısı hakkında çok ciddi açıklamalarda bulundu. Genel Direktör Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, toplam 42 ülkede aşılamanın başladığını belirterek, orta ve düşük gelirli bazı ülkelerin hala aşı alamadığını, bunun bir sorun olduğunu ifade etti.

Ghebreyesus, video konferans yöntemiyle Dünya Sağlık Örgütü’nün Cenevre’deki merkezinden bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Ghebreyesus, geçtiğimiz günlerde koronavirüsün kökenini araştırmak için Çin’e giden bilim insanlarının ülkeye alınmaması durumunu değerlendirdi.

dso-asi.jpg

Çinli yetkililerle bilim insanlarının görüşmelerinin hala devam ettiğini aktaran Ghebreyesus, sorunun çözülmesini umut ettiğini ancak ülkeye girişe dair henüz bir tarihin olmadığını aktardı.

“TOPLAM 42 ÜLKE AŞIYA BAŞLADI”

“Toplam 42 ülke aşıya başladı” diyen Ghebreyesus,bunlardan 6’sının orta gelirli, 36’sının ise yüksek gelirli olduğunu vurguladı. Ghebreyesus, “burada çok açık bir soruun var, düşük ve orta gelirli ülkelerin çoğu hala aşı alamadı. Bu durum bizim çözmemiz gereken bir sorundur.” İfadelerini kullandı.

ZENGİN ÜLKELERE TEPKİ!

Zengin ülkelere tepki! Ghebreyesus, aşı konusunda zengin ülkelere tepki gösterdi ve bu ülkelerin 3 faz çalışması bitmiş ve üretime geçmiş koronavirüs aşıların çoğunu satın aldığına dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü, eş güdümüyle üretilen koronavirüs aşıları küresel erişim programı dahilindeki orta gelirli ve zengin ülkelerin, aşı firmalarıyla ikili anlaşmalar yapmasına tepki gösterdi. Ghebreyesus, “Herkes aşı için potansiyel olarak fiyatı artırıyor ve en marjinal ülkelerdeki yüksek riskli kişilerin aşı alamaması anlamına geliyor.” dedi.

asi-dso.jpg

Ghebreyesus, bazı ülkelerin ve şirketlerin aşıların tüm teslimat ve tedarik sistemini engelleyen kritik verileri Dünya Sağlık Örgütüne sunmadığının altını çizdi ve “Aşı milliyetçiliği bizleri incitiyor ve mahvediyor” ifadelerini kullandı.

“HARİTANIN RENGİ DEĞİŞMELİ”

“Haritanın rengi değişmeli” diyerek toplantıya dahil olan Dünya Sağlık Örgütü Başdanışmanı Bruce Aylward, dünyanın büyük kısmında zengin ülkelerin aksine koronavirüs aşılama çalışmalarının hala başlamadığını ifade etti.

Aylward, “Dünyada bulunan yüksek gelirli ülkelerin büyük kısmı bugün aşı yaptırıyor, düşük gelirli ülkeler ise henüz yaptıramıyor. Ortada ciddi anlamda bir eşitsizlik var. Orta gelirli ülkelerin yüzde 6’lık kesiminde aşı yapılıyor. Koronavirüs haritasının rengini değiştirmemiz şart.” Değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.