Cumhurbaşkanı Talimat Verdi: Hayvan Hakları Yasası Geliyor!

Cumhurbaşkanı Talimat Verdi: Hayvan Hakları Yasası Geliyor!

Cumhurbaşkanı talimat verdi: Hayvan hakları yasası geliyor!Uzun zamandır beklenen hayvan hakları yasası için sona gelindi. Haftaya Meclis’te görüşülecek!

Cumhurbaşkanı talimat verdi: Hayvan hakları yasası geliyor!

Uzun zamandır beklenen hayvan hakları yasası için sona gelindi. Haftaya Meclis’te görüşülecek!

Son yılların en çok konuşulan konusu hayvanlara şiddet ve işkence görüntülerinin sonrasında hayvan hakları yasasının çıkarılması adına sesler yükseliyordu. Hayvanlara eziyet edip şiddet uygulayanların ise bu duruma karşılık para cezasıyla kurtulması ise hayvanseverlerin karşı çıktığı başlıca etkendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düğmeye bastı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi! Hayvanlara uygulanan şiddet her geçen gün kamuoyunun gündemini oyalarken, duruma kayıtsız kalmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, talimat verdi ve AK Parti kurmayları harekete geçti. Hayvan haklarını içeren ve bu konuda yapılan çalışmalar yasa teklifi haline getirildi. Konuyla ilgili detayları AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu anlattı.

erdogan-hayvanlar.jpg

YASA İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Yasa için geri sayım başladı! Ak Partili Akbaşoğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında hayvan hakları ile ilgili yapılan çalışmaların sonuna gelindiğini ve önümüzdeki haftalarda sıraya almak suretiyle yasalaştıracaklarını belirtti.

KANUN ADI DEĞİŞECEK, CANLI OLARAK TANIMLANACAKLAR

akbasoglu.jpg

Kanun adı değişecek, canlı olarak tanımlanacaklar. Halen yürürlükte olan hayvanlarla ilgili 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ismi “Hayvan Hakları Kanunu” olarak değiştirilecek. Geçerli olan mevzuatta, hayvanların “mal, eşya” olarak tanımlandırılması nedeniyle hayvanlara yönelik suçlar Kabahatler Kanunu’na göre düşük miktarlarla uygulanıyor. Yeni yasayla birlikte halen yürürlükte olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ismi “Hayvan Hakları Kanunu” olarak değişecek.

Diğer yandan mevcut yasa içinde hayvanlar eşya veya mal olarak görülürken, cezalandırılmaları da bu anlamda düşük oluyordu. Özellikle hayvanseverlerin karşı çıktığı ve yasada hayvanların canlı olarak görülmesini istediği bu madde değişiyor.

ALT SINIR CEZA 2 YIL OLACAK

Alt sınır ceza 2 yıl olacak! Yasa hakkında edinilen bilgiye göre, ceza miktarları henüz netleşmemekle birlikte bu önerinin de yasa teklifinde bulunması bekleniyor. Bu çerçevede bir hayvana şiddet uygulama, neslini yok etme, tecavüz, hayvanların dövüştürülmesi gibi her türlü kötü muamele TCK kapsamında cezalandırılabilecek. Bu kapsamdaki suçlara ceza alt sınırının 2 yıl 1 ay olacağı konusu üzerinde duruluyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.