Cumhurbaşkanı Erdoğan Charles Michel ile Görüştü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Charles Michel ile Görüştü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Charles Michel ile görüştü! Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştü, telefon görüşmesi yapan ikilinin konuşmasından olumlu mesajlar geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Charles Michel ile görüştü!

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştü, telefon görüşmesi yapan ikilinin konuşmasından olumlu mesajlar geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel telefonla görüştü. İkilinin görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı iletim Başkanlığı bir açıklama yaparak görüşmeye dair detayları bildirdi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği Konsey Başkanı Michel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Zirveyle ilgili fikir alışverişinde bulunmak ve bilgi vermek için aradığı belirtildi.

iletisim-baskanligi-tweet.png

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleşen görüşmede Türkiye AB ilişkilerine dair atılacak olan her türlü olumlu adımı yeni bir fırsat penceresi olarak göreceği ve ülkenin geleceğini AB ile beraber kurma tasavvuru içinde olduğunu belirttiği ifade edildi.

Türkiye AB ilişkilerinin sürekli bir kısır döngüye girdiğini belirten Erdoğan’ın “birileri sürekli kriz çıkarmak için mücadele ediyor” dediği belirtildi.

“YUNAN TARAFI GÖRÜŞMEKTEN KAÇIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Michel ile yaptığı görüşmede Türk Yunan ilişkilerine de değindi. Yunanistan ile istikşafı görüşmelere yeniden başlamak istediklerini Yunan tarafına bildirdikleri halde Yunanistan’ın bu görüşmelerden sürekli bahaneler üreterek kaçtığını ve özellikle son zamanlarda kışkırtacak adımları attığını da söyledi.

turk-ve-yunan-bayragi.jpg

Erdoğan, Türkiye’nin çizdiği tüm politikaların adalet ve hakkaniyet temelli olduğunu belirterek, Doğu Akdeniz meselesinde olumlu ve iyi niyet tutumu sergileyen tek tarafın Türkiye olduğunun altını çizdi.

“DOĞU AKDENİZ KONUSUNDA ULUSLARARASI KONFERANSA HAZIRIZ”

Doğu Akdeniz konusunda daha önce de belirtildiği gibi konferans düzenlemeye hazır olduğunu belirten Erdoğan, söz konusu konferansın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil kimseyi dışlamaması gerektiğinin de altını çizdi. Erdoğan Kıbrıs adası için sürdürülebilir, kalıcı ve adil bir çözüm getirilmesi gerektiği hususunda taraf gösteren tek kesimin de Türkiye olduğunu sözlerine ekledi.

dogu-akdeniz-turk-gemileri.jpg

Erdoğan, AB ile büyük resim üstünden ve fayda temelli bir görüşmeye başlamak istediklerini vurgulayarak, bilhassa son iki yıldır Türkiye AB ilişkilerinin bir takım üye ülkelerin dar çıkarları içine hapsedildiğini söyledi.

AB’nin Türkiye hususunda yapıcı ve sağduyulu bir tutum takınmasının önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mart mutabakatına işret ederek, ilk aşamada olumlu gündem için kullanılabilecek en önemli araç olduğunu belirtti.

 

 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.