Covid19 İle İlgili Yeni Gelişme

Covid19 İle İlgili Yeni Gelişme

Covid19 ile ilgili yeni gelişme.Sağlık Çalışanlarının dört gözle beklediği düzenleme için adımlar atılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı konuya dair rapor istedi.

Covid19 ile ilgili yeni gelişme.

Sağlık Çalışanlarının dört gözle beklediği düzenleme için adımlar atılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı konuya dair rapor istedi.

Pandeminin başladığı andan bu yana, soluksuz çaba gösteren sağlıkçılar arasından çok sayıda isim maalesef virüs nedeniyle hayata veda etti. Sağlık çalışanları katıldıkları her platformda, virüs nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin meslek hastalığı olarak kabul edilmesi yönünde çağrıda bulunmalarına rağmen bir türlü bunu başaramadılar.

danistay.jpgDANIŞTAY REDDETTİ

Ancak yaşanan bir gelişme üzerine bu beklentiye dair umutlar yeniden yeşerdi. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, virüs nedeniyle meydana gelen hastalık ve ölümlerin meslek hastalığı sayılmamasına dair genelge yayınlayan SGK'yı idari mahkemeye şikayet etmişti.

Başvuruda, genelgenin yürütmesinin durdurulması istenmişti. Danıştay 10. Dairesi bu konuyu görüştü. Yürütmenin durdurulması talebi reddedildi. Genelgenin iptaline dair talepse ileriki bir zamanda görüşülmek üzere fikir birliği sağlandı.

saglik-calisanlari.jpgCUMHURBAŞKANI RAPOR İSTEDİ

Sağlıkçıların bu talep ve beklentileriyle ilgili, siyasiler de uzlaşma sağladı. Böylelikle konu Cumhurbaşkanına kadar gitmiş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili devreye girip adım atacağı bilgisi geldi.

Buna göre; Cumhurbaşkanı son bakanlar kurulu toplantısında hem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a hem de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya dönüp, düzenlemeye ilişkin bir rapor hazırlamalarını istedi.

Rapor doğrultusunda yapılacak düzenlemenin de bir an önce TBMM gündemine getirilmesi noktasında talimat verdi.

Bakanlıklar, raporları önümüzdeki kurul toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a incelemesi için Erdoğan'a sunacak. Hazırlanan raporun ardından, düzenlemenin yeni yılda hayata geçirilmesi öngörülüyor.

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kurmayları, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, Kadrolu sağlık çalışanları için halihazırda böyle bir düzenlemenin zaten olduğunu, yapılacak yeni düzenlemenin sözleşmeleri çalışanları kapsayacağını açıkladı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.