Covid-19 ve Yüz Yüze Eğitim

Covid-19 ve Yüz Yüze Eğitim

Covid-19 ve yüz yüze eğitim. Pandemi sürecinde Türkiye’de Atılım Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi hibrit yöntemi ile eğitimi devam ettirmeye çalışıyor. Eğitim dışında sınavlar ise tamamen yüz yüze gerçekleşmektedir.

Covid-19 ve yüz yüze eğitim.

Pandemi sürecinde Türkiye’de Atılım Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi hibrit yöntemi ile eğitimini devam ettirmeye çalışıyor. Eğitim dışında sınavlar ise tamamen yüz yüze gerçekleşmektedir. Yüz yüze sınav sisteminden rahatsız olan öğrencilerden ziyade üniversite yetkilileri ise online eğitim sisteminin tamamen eğitim kaybı olduğunu ileri sürüyor. Sınavlarda ise uzaktan hiçbir şekilde güvenliğin sağlanmadığından dolayı böyle bir yola başvurduklarını dile getiriyorlar.

Vaka sayılarının artmasından dolayı öğrenciler okula gidip gelmekten rahatsızlık duymaktadır.

covid-19-ve-yuz-yuze-egitim-006.jpg

Geçtiğimiz haftalar İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelgede 20 yaş altına sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesine rağmen “yüz yüze eğitime devam eden öğrenciler” bu durumdan muaf tutulmuştur.

Üniversite yetkilileri bu sistemi, eğitimin kalitesini korumak için yaptıklarını dile getirmiştir.

Atılım Üniversitesi öğrencileri, okula ulaşım sağlayabilmek için toplu taşıma araçlarını kullandıklarını ve otobüslerin, metroların kalabalık olduğunu ve okula gelmek zorunda kaldıklarını çünkü bazı derslerde hibrit yöntemi kullanılmadığını tamamen yüz yüze eğitim yapıldığını söylüyor.

Bazı öğrenciler ise sınıfların 20 kişi olduğunu fakat sınav esnasında bu sayının iki belki üç katına çıktığını vurguluyor. Ayrıca temaslı olduğu halde derslere geren ve bunu saklayan kişilerin olduğunu da dile getiriyor.

Öğrenciler, yüz yüze eğitim başladığından beri okulda sosyal mesafeye aykırı çektikleri fotoğraflar ile CİMER'e ve rektöre şikâyet dilekçesi yazmalarının bir sonuç getirmediğini söylediler.

Sınav esnasında kesinlikle sosyal mesafe sağlanamadığını dile getiren öğrenciler küçücük bir sınıfta 30 belki daha fazla kişiyle sınava girdiklerini aktardılar.

Medya Başkent’in araştırmaları doğrultusunda, öğrenci konseyinde yer alan bir öğrenciden edinilen bilgide, bir hocanın "Kendimi tehlikeye atamam" diyerek sınava gözetmen olarak katılmadığını söyleniyor.

Rektörlük ise yasal bir şekilde YÖK'ün kendilerine tanıdığı bu hakkı kullanacaklarını dile getirdi.

covid-19-ve-yuz-yuze-egitim-003.jpg

Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ söylentilere şöyle yanıt verdi. Derslerin hepsinin yüz yüze yapılmadığını sadece yüzde 10’luk kısmının yüz yüze verildiğini ifade ediyor ve isteyen öğrencilerin diğer derslere online katılabileceğini ama tedbir amaçlı sınavların yüz yüze yapıldığını söylüyor.

Kampüste günlük vaka sayısının 15’i geçmediğini söyleyen Üçtuğ, iki aydır bir öğrenciden başka bir öğrenciye virüs bulaşma sayısının 5’i geçmediğini ve herhangi bir risk durumunda virüs ya da temaslı çıkan sınıfı iki hafta online eğitime çevirdiklerini ifade ediyor.

Öğrencilerin bir başka kaygıları ise okul girişlerinde HES kodlarının itina ile kontrol edilmemesinden yana.

Öğrencilerin sınava son dakika geldikleri söyleyen Üçtuğ, girişte HES kodu kontrolünde sorun yaşanabildiğini ancak ateş kontrolünün yapıldığını söylüyor.

covid-19-ve-yuz-yuze-egitim.jpg

 

Bilkent Üniversitesi'nde ise yüz yüze eğitim stüdyo ve laboratuvar derslerinde devam ediyor ve sınavlarda yüz yüze gerçekleşiyor.

Öğrenciler ne olursa olsun risk altında olduklarını savunarak sınav döneminde şehir dışından gelen öğrencilerin riske atıldığını söylüyorlar.

Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Orhan Aytür, YÖK tarafından kendilerine verilen hakları kullandıklarını söyleyerek öğrencilerin yüz yüze yapılan derslere daha az ilgi göstermesinden dolayı çoğu dersin online olduğunu fakat sınav güvenliği için sınavların yüz yüze yapıldığını aktarıyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.