Covid-19 Aşılarının Nakliye Firmalarına Siber Saldırı Uyarısı

Covid-19 Aşılarının Nakliye Firmalarına Siber Saldırı Uyarısı

Covid-19 aşılarının nakliye firmalarına siber saldırı uyarısı. IBM, bilgisayar korsanlarının koronavirüs aşısı dağıtımında kritik öneme sahip olan şirketlerin, siber saldırı altında olduğunu bildirdi.

Covid-19 aşılarının nakliye firmalarına siber saldırı uyarısı.

International Business Machines; Uluslararası İş Makineleri (IBM), bilgisayar korsanlarının Koronavirüs aşısı dağıtımında kritik öneme sahip olan şirketlerin, siber saldırı altında olduğunu bildirdi.

covid-19-asilarinin-nakliye-firmalarina-siber-saldiri-uyarisi.jpg

Konu hakkında yapılan araştırmalar kapsamında koronavirüs aşılarının bir ülkeden diğer ülkeye nakli sırasında, aşıyı taşımakla yükümlü olan şirketlere yönelik korsanların, bilgi toplamak için harekete geçtiği söyleniyor.

Yapılacak siber saldırılara yönelik tedbir almak isteyen IBM, aşı ve ilaç taşımak için Çinli Haier Biomedical firması ile anlaştı.

covid-19-asilarinin-nakliye-firmalarina-siber-saldiri-uyarisi-002.jpg

Buna yönelik siber saldırganlar, Haier Biomedical firmasında çalışıyormuş gibi aşı dağıtım sürecinde yer alacak olan 10 firma çalışanına tuzaklı mailler gönderdi.

Siber saldırganların tek amacı güvenlik kilidini kırıp bilgi sızdırmak ve fidye istemek.

IBM’nin uyarıları doğrultusunda gerekli tedbirler alınırken ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı da bu durumu üyeler ile paylaştı.

IBM analisti Claire Zaboeva, siber saldırılarla alakalı olarak, soğuk taşıma zincirine yönelik kast edilen saldırı niteliğinin büyük olacağını söylüyor.

Bu saldırıyı planlayan ülkenin hangi ülke olduğunu ise merak söz konusu.

covid-19-asilarinin-nakliye-firmalarina-siber-saldiri-uyarisi-005.jpg

Koronavirüs aşısında başarılı bir firma olan ABD'li Pfizer ve Alman BioNTech aşının eksi 70 derece sıcaklıkta saklanması gerektiğine dikkat çekildi.

Yapılan araştırmalar kapsamında daha önce Çin, İran, Kuzey Kore, Rusya gibi ülkelerin siber korsanlarının bulunduğu ve birtakım bilgilere sızmaya çalıştıkları açıklanmıştır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.